I vetmi vaj për lëkurën e yndyrshme që nuk do të bllokojë poret dhe nuk do të shkaktojë akne

Life style

I vetmi vaj për lëkurën e yndyrshme që nuk do të bllokojë poret dhe nuk do të shkaktojë akne

Më: 21 janar 2022 Në ora: 22:18
Foto ilustrim

Zbuloni “arin e lëngshëm” në industrinë e bukurisë

Vaji i jojobës është në fakt një ester dylli, i ngjashëm me zbokthin natyral në lëkurën tonë, kështu që përthithet më mirë se disa vajra të tjerë që mbeten në sipërfaqe.

Kjo është arsyeja pse është i shkëlqyeshëm për t’u kujdesur jo vetëm për lëkurën e thatë, por edhe për lëkurën problematike, të yndyrshme, të prirë ndaj akneve.

Qoftë kur është fjala për pubertetin apo puçrrat në jetën e mëvonshme, ky vaj funksionon duke i qetësuar, hidratuar lëkurën dhe rregulluar prodhimin e zbokthit.

Duhet të theksohet se nuk shkakton alergji dhe nuk irriton lëkurën, gjë që është i dobishëm për të gjithë ata që vuajnë nga mbindjeshmëria. Në rast se keni kërpudha, mos ngurroni ta përdorni si një antifungal.

Për kujdesin e plagëve dhe plagëve rekomandohet përdorimi i vajit të jojobës sepse përshpejton dukshëm procesin e rikuperimit. Përveçse do të shërojë lëkurën tuaj, do ta mbrojë atë edhe nga mikrobet dhe alergjenët.

Për shkak të përqindjes së lartë të jodit, ka një efekt antiseptik dhe është i përshtatshëm për pastrimin e prerjeve dhe lëndimeve.

Mund të përdoret vetëm ose të shtohet në një krem hidratues dhe për efekt optimal është mirë ta aplikoni, si vajrat e tjerë, në lëkurë të lagur.

Përveç kujdesit për lëkurën, është i dobishëm edhe në kujdesin e flokëve, kështu që mund të aplikohet në lëkurën e kokës së irrituar, si maskë flokësh ose për t’u kujdesur për këshilla. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat