​Maskat e fytyrës i bëjnë njerëzit më tërheqës, thotë studimi

Life style

​Maskat e fytyrës i bëjnë njerëzit më tërheqës, thotë studimi

Më: 23 janar 2022 Në ora: 23:39
Foto ilustrim

Hulumtimi i ri ka zbuluar se maskat për fytyrën – veçanërisht ato kirurgjikale – i bëjnë njerëzit të duken më tërheqës.

Studimi prezantoi pjesëmarrëset femra me 40 fytyra meshkuj me "tërheqje të ulët në të lartë" në gjendje të ndryshme: pjesërisht të mbuluara nga një maskë pëlhure, një maskë kirurgjikale, një libër dhe e pambuluar fare.

43 pjesëmarrëseve femra iu kërkua të vlerësonin atraktivitetin e burrit në çdo shtet në një shkallë nga një deri në 10.

Rezultatet treguan se fytyrat konsideroheshin më tërheqëse kur mbuloheshin nga një maskë mjekësore. Pjesëmarrësit gjithashtu i konsideruan fytyrat që vëzhguan si më tërheqëse kur mbanin një maskë pëlhure në krahasim me mos mbajtjen.

Hulumtimi aktual tregon se pandemia ka ndryshuar psikologjinë tonë në mënyrën se si ne i perceptojmë mbajtësit e maskave. Kur shohim dikë të veshur me maskë, nuk mendojmë më "ai person ka një sëmundje, unë duhet të qëndroj larg".

Studiuesit nga Shkolla e Psikologjisë në Universitetin e Cardiff-it kryen studimin në shkurt 2021 – shtatë muaj pasi maskat për fytyrën u bënë të detyrueshme në Britani të Madhe. Kohët e fundit u botua në revistën e rishikuar nga kolegët Cognitive Research: Principles and Implications.

Bashkautori i studimit Michael Lewis tha se hulumtimi u ndërmor për të parë nëse pandemia kishte ndryshuar ndjenjat dhe qëndrimet e njerëzve ndaj maskave të fytyrës. Një studim i ngjashëm i kryer në Japoni në vitin 2016 zbuloi se maskat reduktonin atraktivitetin e një personi.

Lewis i tha Universitetit të Cardiffit: "Rezultatet bien ndesh me hulumtimin para pandemisë, ku mendohej se maskat i bënin njerëzit të mendonin për sëmundjen dhe personi duhet të shmanget”.

Kjo lidhet me psikologjinë evolucionare dhe pse ne zgjedhim partnerët që bëjmë. Sëmundja dhe provat e sëmundjes mund të luajnë një rol të madh në zgjedhjen e bashkëshortit - më parë çdo sinjal për sëmundjen do të ishte një mbyllje e madhe. Tani mund të vëzhgojmë një ndryshim në psikologjinë tonë të tillë që maskat e fytyrës nuk po veprojnë më si një sinjal kontaminimi.”

Lewis shtoi se rritja e atraktivitetit të një personi - në rastin e studimit, meshkujve - kur mban një maskë kirurgjikale mund t'i atribuohet lidhjes që bëjmë midis punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe maskave blu.

Në një kohë kur ndihemi të pambrojtur, mund të na duket qetësuese mbajtja e maskave mjekësore dhe kështu të ndihemi më pozitiv ndaj mbajtësit”, tha ai.

Universiteti tha se po kryhet punë e mëtejshme me pjesëmarrësit femra dhe meshkuj për të ndihmuar në përcaktimin nëse rezultatet janë të njëjta për të dyja gjinitë, përcjell Evening Standard. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat