3 mënyra se si të qenit një person shumë i ndjeshëm mund të ndikojë në jetën tuaj të dashurisë

Life style

3 mënyra se si të qenit një person shumë i ndjeshëm mund të ndikojë në jetën tuaj të dashurisë

Më: 24 janar 2022 Në ora: 20:39
Foto ilustrim

Midis përndjekjes, mospërfilljes, takimeve të shpejta, lundrimi në dashurinë moderne është i ngjashëm me një fushë të minuar emocionale. Por kur je një person shumë i ndjeshëm (HSP), përvoja mund të ndihet edhe më e shtuar, që do të thotë se bie fort dhe gjithashtu ndihesh i vështirë.

Sipas hulumtimit nga Dr. Elaine Aron, e cila shpiku termin, 15-20% e popullsisë janë HSP, që do të thotë se ata janë shumë të ndjeshëm, por shpesh fshehin emocionet e tyre nga të tjerët. Dhe ndërsa kjo mund të ndikojë në jetën e tyre sociale, lidhjet familjare dhe mjediset e punës, natyrisht që ndikon edhe në marrëdhëniet e tyre romantike.

Natyrisht, jo të gjithë e përjetojnë botën në të njëjtën mënyrë, edhe nëse e konsiderojnë veten të kenë një tip personaliteti shumë të ndjeshëm dhe nuk është kurrë keq të ndihesh më në harmoni me emocionet e tua sesa dikush tjetër.

Më poshtë jepen tre mënyra kryesore se si të qenit një HSP mund të ndikojë në takimin tuaj.

Ndjenjat tuaja mund të jenë më intensive

Marrëdhëniet janë gjithmonë thellësisht emocionale, pavarësisht nëse janë afatgjata apo jo. Por për HSP-të, të cilët shpesh e përjetojnë botën në një mënyrë më të thellë, më intensive, shpesh është më e lehtë të krijojnë marrëdhënie më kuptimplote. Kjo sigurisht ka edhe përfitime edhe disavantazhe. Për shkak të këtij intensiteti, HSP-të janë në gjendje të preken më thellë, ose më shumë se një person mesatar, që do të thotë se janë tepër të ndjeshëm ndaj të gjitha pjesëve të bukura dhe të ngrohta të dashurisë romantike. Megjithatë, për shkak të një sistemi nervor të ngritur, kur një HSP përjeton dhimbje emocionale, trupi i tyre është i mbingarkuar dhe i përmbytur nga hormonet e stresit.

Ndjeshmëria juaj është një superfuqi e marrëdhënieve

Sipas Psychology Today, HSP-të janë shpesh romantikë, idealistë dhe edukatorë, të gjitha këto janë cilësi të shkëlqyera të marrëdhënieve”.

“Ne kujdesemi thellësisht për njerëzit dhe duam të ndihmojmë të tjerët të arrijnë potencialin e tyre dhe duam të jemi aty për të dëgjuar dhe ofruar mbështetjen tonë. Ne nuk presim asgjë në këmbim. Ne e bëjmë këtë sepse mund t’i ndiejmë intensivisht ndjenjat e njerëzve të tjerë”, shkruan Deborah Ward, autore e Sense And Sensitivity: Why Highly Sensitive People are Wired For Wonder.

Nicole, 42 vjeç, thotë se ndërsa shpesh ndihet e keqkuptuar si një HSP që takohet me jo-HSP, ajo zgjedh të festojë vëllimet e ndjeshmërisë dhe dhembshurisë që shfaq. “Mund të ketë një kontrast midis prirjeve të mia për HSP dhe atyre që nuk janë, por dallueshmëria dhe leximi midis rreshtave më kanë shërbyer mirë”, thotë ajo.

Ndonjëherë, ju mund të mbimendoni situatat, por kjo është në rregull

Sipas librit të Dr. Aron ‘The Highly Sensitive Person In Love’, të paktën 34% e marrëdhënieve të dashurisë përfshijnë një HSP. Hulumtimi i saj sugjeron gjithashtu se marrëdhëniet janë përgjithësisht më pak të lumtura për njerëzit shumë të ndjeshëm.

“HSP-të kanë sisteme nervore që kuptojnë më shumë hollësitë në botë dhe reflektojnë shumë mbi to. Kjo do të thotë se ata do të priren të kërkojnë më shumë thellësi në marrëdhëniet e tyre në mënyrë që të jenë të kënaqur, të shohin pasoja më kërcënuese në të metat ose sjelljet e partnerit të tyre, të reflektojnë më shumë dhe nëse shenjat e tregojnë këtë, të shqetësohen për mënyrën se si janë duke shkuar gjërat”, shpjegon Dr. Aron.

“Për shkak se HSP-të po marrin shumë, ata janë gjithashtu më të prirur ndaj stimulimit të tepërt për të ndjerë më shpejtë stresin që mund të lind në çdo ndërveprim intensiv dhe intim”.

Në këtë mënyrë kur ka konflikt në marrëdhënie, ju mund të prekeni më shumë prej tij sesa partneri juaj. Por me të njëjtën logjikë, do të jeni gjithashtu më të mprehtë emocionalisht dhe do të jeni në gjendje të parandaloni disa tensione dhe të punoni për t’i shmangur ato. Pavarësisht të qenit në harmoni me emocionet tuaja do të jetë gjithmonë e dobishme në një partneritet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat