Tatuazhet, rreziku i bojës në nyjet limfatike. Ja se si t’i hiqni ato

Life style

Tatuazhet, rreziku i bojës në nyjet limfatike. Ja se si t’i hiqni ato

Më: 25 janar 2022 Në ora: 00:37
Foto ilustrim

“Pas rregulloreve të reja më kufizuese të BE-së, kërkesat e atyre që duan të heqin një tatuazh janë në rritje, qoftë emër, simbol, ikonë, grim permanent apo mikroblading, që është tatuazhi kozmetik që ridizajnon vetullat, buzët dhe sytë”.

Këtë e theksoi Daniele Spirito, specialist i kirurgjisë plastike dhe pedagog në Shkollën e Specializimit në Kirurgjinë Plastike të Universitetit të Milanos, duke paralajmëruar se çështja nuk duhet trajtuar lehtë: “Pigmentet me ngjyrë mund të shkëputen nga vizatimet nën lëkurë dhe të depozitohen në nyjet limfatike, sentinelet që aktivizohen në rast të viruseve, sulmeve bakteriale dhe tumoreve.

Rreziku, – thotë ai, – është që pasi të ngjyrosen, këto nyje limfatike mund të fillojnë të japin përgjigje jonormale dhe të krijojnë infeksione dhe inflamacione”.

Një legjislacion i ri evropian, i cili hyri në fuqi më 4 janar, shpjegon eksperti, “në fakt ndalon bojërat me ngjyra për tatuazhet dhe grimin e përhershëm. Nuk janë vetëm bojërat që janë të ndaluara, por pigmentet me ngjyra që përmbajnë izopropanol, substanca e gjetur në shumicën e bojërave të tatuazheve, për t’i bërë ato sterile. Izopropanoli klasifikohet ndër substancat potencialisht kancerogjene: “Dëmtimet e lëkurës të shkaktuara gjatë tatuazheve, – thotë ai, – në fakt mund të shkaktojnë përthithjen e kësaj lënde në organizëm, me pasoja negative. Rreziku, megjithëse i ulët, ekziston. Për këtë arsye është e nevojshme të mbani mend se heqja e tatuazhit ose aktivitetet e mikroblading konsiderohen mjekësore dhe si të tilla duhet të kryhen nga një mjek.” Fatkeqësisht, thekson ai, “nuk kemi gomë, por ka teknika të ndryshme që mund ta çngjyrojnë gradualisht tatuazhin derisa të zhduket, duke lënë përshtypje pothuajse gjithmonë”.

Cilat janë trajtimet më pak invazive dhe më efektive të heqjes?

1)Lazeri neodymium: “Është teknika më e përdorur. Përmes një pulsi lazeri me kohëzgjatje shumë të shkurtër godet pigmentin. Duke u copëtuar në copa të vogla, boja më pas gëlltitet nga qelizat e bardha të gjakut (makrofagët). 3-5 seanca mund të përdoren deri në 8-12 në rastet më të vështira, me një distancë prej 4-8 javësh. Lëkura mund të skuqet dhe mund të shfaqen flluska ose lëkurë në zonën e prekur.”

2)Lazeri pico: “Lazer i gjeneratës së fundit

Emetimi i energjisë me fuqi shumë të lartë në pulse shumë të shkurtra (Picosekonda) dhe 3 gjatësi vale ju lejojnë të veproni në ngjyra të ndryshme të pigmentit përmes një efekti të pastër fotoakustik. Prandaj, lazeri funksionon në mënyrë të kombinuar, duke eliminuar lloje të ndryshme pigmentesh me ngjyra, në thellësi të ndryshme, me rezultate të jashtëzakonshme në të gjitha llojet e tatuazheve shumëngjyrëshe dhe make-up-it kozmetik”.

3)Saladermabrasion: “Është një teknikë e vjetër, më e lirë, e përdorur ende. Lëkura pastrohet për shtresën e parë të lëkurës. Në plagë aplikohet kripa e bluar, kjo ka fuqinë të thithë pigmentin. Duhet të keni përvojë dhe profesionalizëm. … Nuk është e bërë vetë.”

4)Ekcizioni direkt: “Nëse tatuazhi ka përmasa të vogla, ekscizioni total kirurgjik ka gjithmonë vlefshmërinë e tij, padyshim duke pasur parasysh vendndodhjen e cikatricës së pashmangshme”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat