Varësia nga shopping-u rrit depresionin

Life style

Varësia nga shopping-u rrit depresionin

Më: 27 janar 2022 Në ora: 10:21
Foto ilustrim

Gjithnjë e më shumë po shtohen rastet e shopaholics-ut, pra personave që janë të prekur nga sindroma e shopping-ut obsesiv-kompulsiv, e cila i bën të blejnë në mënyrë të shfrenuar, duke u përballur më probleme shumë serioze ekonomike.

Sipas Universitetit të Richmond (ShBA), këto shqetësime përfaqësojnë rreth 18% të popullsisë, pra 5% më shumë po ta krahasojmë këtë vlerë me studime të tjera të bërë në të kaluarën.

Studiuesit kanë botuar në “Journal of Consumer Research” një test të sofistikuar edhe për të monitoruar problemet psikologjike me bazë shopping-un e tepruar.

Shqetësimet më të shpeshta, sipas studiuesve janë: depresion, ankth, strest i madh, mungesë vetëbesimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat