Si të mësoni të merrni më lehtë vendime

Life style

Si të mësoni të merrni më lehtë vendime

Më: 27 janar 2022 Në ora: 12:46
Foto ilustrim

Marrja e vendimeve mund të mos jetë e lehtë. Ka njerëz që nuk janë të prirur për temperamentin dhe njerëz që nga ana tjetër mund të përjetojnë momente pasigurie apo sigurie të tepruar. Pra, këtu janë disa zakone të jetës së përditshme që mund t’ju ndihmojnë.

Kini parasysh besimin tuaj të tepërt, pasi mund të bëjë që gjykimi juaj të mos jetë i duhuri. Vendimmarrësit e mirë njohin fushat në jetën e tyre ku vetëbesimi i tepërt mund të jetë problem. Më pas ata përshtatin të menduarit dhe sjelljen e tyre në përputhje me rrethanat.

Identifikoni rreziqet që merrni. Njohja sjell rehati dhe ka shumë mundësi që të merrni disa vendime të këqija thjesht sepse jeni mësuar me zakonet tuaja dhe mos mendoni për rrezikun në të cilin jeni apo dëmin që po shkaktoni.

Kornizojini problemet tuaja në një mënyrë tjetër. Mënyra se si bëni një pyetje luan një rol të madh në mënyrën se si përgjigjeni dhe si i perceptoni shanset tuaja për sukses.

Ndaloni së menduari për problemin. Kur përballeni me një zgjedhje të vështirë, si për shembull zhvendosja në një qytet të ri ose ndryshimi i karrierës, mund të kaloni shumë kohë duke menduar për të mirat dhe të këqijat ose për rreziqet dhe shpërblimet e mundshme. Ky qëndrim mund të shkaktojë vetëm stres, i cili pengon vendimmarrjen tuaj.

Merrni kohë për të reflektuar mbi gabimet tuaja. Nëse keni dalë nga shtëpia pa ombrellë dhe jeni lagur në rrugën tuaj për në punë, ose keni shpenzuar gjithë buxhetin tuaj sepse nuk mund t’i rezistoni një blerjeje impulsive, gjeni kohë për të menduar për gabimet tuaja dhe padyshim duhet të punoni për të mos i përsëritur ato.

Konsideroni të kundërtën. Pasi të keni mësuar se diçka është e vërtetë, ka të ngjarë të kapeni pas atij besimi. Është një parim psikologjik i njohur si këmbëngulje në besim. Ato besime që ju besoni se janë gjithmonë të vërteta ose 100% të sakta mund t’ju çojnë në rrugë të gabuar. Mënyra më e mirë është të gjesh perspektiva të reja. Luaj këtë lojë: përpiqu të argumentosh ndryshe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat