Kur një grua 50-vjeçare bie në dashuri: Ja çfarë gabimi bën zakonisht!

Life style

Kur një grua 50-vjeçare bie në dashuri: Ja çfarë gabimi bën zakonisht!

Më: 27 janar 2022 Në ora: 15:28
Foto ilustrim

Ka një gabim që femrat e pjekura bëjnë në dashuri

Ju e dini atë thënien e vjetër: “Ajo ra në dashuri dhe u çmend…” Kjo është pikërisht ajo që ndodh.

Domethënë, kur një grua rreth të pesëdhjetave apo të gjashtëdhjetave bie në dashuri, kjo është një gjë e mirë, por pse ajo ndryshon personalitetin e saj atëherë?

Çfarë po ndodh me të? Pse befas fillon të “cicërojë”, të qeshë, të flirtojë?

Ka gra të moshuara që e zgjedhin vetminë dhe që nuk është vetmi. Ato kanë synime të tjera që secili prej nesh duhet t’i respektojë.

Vetmia është zgjedhje e saj. Megjithatë, ka shembuj të shpeshtë të grave të moshuara që “bien në dashuri” sërish pas dështimit të martesës së tyre.

Ato harrojnë sa vjeç janë. Shpesh e humbasin dinjitetin që u sjellin vitet. Sillen si të jenë fëmijë, flirtojnë, “humben” në lojën e dashurisë.

Një sjellje e tillë fëmijërore bëhet e neveritshme. Karakteri i saj bëhet komik.

Secila prej këtyre zonjave duhet të dijë një gjë: lumturinë në dashuri në moshë madhore e gjejnë vetëm ato gra që nuk e humbasin personalitetin e tyre. Ato nuk përpiqen të duken më të reja, nuk flasin me zë të hollë, nuk ndryshojnë në mënyrë drastike pamjen e tyre.

Kush pranon vitet e saj si shpërblim me dinjitet, kush e trajton veten me respekt – kështu do ta trajtojnë të tjerët.

Gratë e tilla e gjejnë dashurinë e re shumë më shpejt se ato gra që ndryshojnë befas, humbasin në kërkim të dashurisë. Sepse, kushti kryesor për lumturinë është përshtatja me veten, siç besonin skandinavët e vjetër.

Ju mund të zbukuroni pamjen tuaj, të rregulloheni, por mos ndryshoni. Mos harroni emrin tuaj, moshën tuaj, arritjet tuaja, tundimet tuaja – kjo është mënyra e vetme për të gjetur lumturinë personale. Dhe kur të gjeni lumturinë personale, dashuria do të vijë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat