Testosteroni mund të bëjë që meshkujve t’u rritet gjoksi! Si ndikon teprica e estrogjenit te gratë?

Life style

Testosteroni mund të bëjë që meshkujve t’u rritet gjoksi! Si ndikon teprica e estrogjenit te gratë?

Më: 11 shkurt 2022 Në ora: 15:50
Foto ilustrim

Një gjëje duhet t’i kushtohet vëmendje!

Testosteroni në një rast mund të ketë një efekt katastrofik te meshkujt, por si ndikon teprica e estrogjenit te gratë?

Ndërkohë që disa meshkuj marrin vetë suplemente testosteroni, për t’u dukur më mashkullorë, ka edhe nga ata që janë në terapi hormonale për arsye të justifikuara.

Megjithatë, testosteroni mund të ketë efekte të kundërta nga ato që dëshironi, shkaktare është insulina

Edhe burrat edhe gratë kanë testosteron. Kur marrim testosteronin dhe e aplikojmë në mënyrë intramuskulare ose e aplikojmë në lëkurë, nëse ka më shumë, dhe ka një tepricë të insulinës, e gjitha shndërrohet në estrogjen.

Pra, është një efekt katastrofik, sepse estrogjeni do t’ju rrisë stomakun, gjoksi juaj do të jetë gjinekomastik, dhe më e keqja nga të gjitha, prostata juaj do të zmadhohet.

Hormonet kanë një ndikim të madh në plakjen e qelizave. E njëjta histori është edhe me femrat, nëse ka tepricë të estrogjenit, janë më agresive, tensionohen, nervozohen, ndërsa nëse kanë mungesë progesteroni, kanë fytyrë dhe këmbë të fryra, paraqitet skuqja, dhimbja e gjoksit dhe nervozizmi, janë të nxehta, të papërshtatshme, pastaj kanë problem me ekuilibrin e hormoneve.

Prandaj duhet të kemi kujdes, me dietë dhe me mënyrën e jetesës mund t’i mbajmë nën kontroll hormonet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat