Si ndryshon seksi tek meshkujt pas të 50-tave?

Life style

Si ndryshon seksi tek meshkujt pas të 50-tave?

Më: 12 shkurt 2022 Në ora: 09:37
Foto ilustrim

Të kesh një jetë seksuale aktive dhe të kënaqshme është e këshillueshme për të gjitha moshat. Përfitimet janë të shumta, nga humori i mirë deri te lehtësimi i stresit, është një ilaç për sistemin imunitar dhe gjithashtu për parandalimin e të gjitha sëmundjeve të zemrës.

Dhe, edhe nëse me kalimin e viteve filloni të ndjeni ndryshime, mos e lini veten të dërrmoheni. Për femrat, ky moment tranzicioni zakonisht përkon me menopauzën, për meshkujt nuk ka asnjë ngjarje, por pas moshës 50-vjeçare sigurisht që fillojnë të ndjejnë disa ndryshime në mënyrën e të përjetuarit të seksit. “Nga pikëpamja biologjike, nga mosha 50 vjeç e në vazhdim ka një ulje të prodhimit të testosteronit që mund të ketë dy efekte: vështirësi në krijimin e ereksionit dhe vështirësi në mbajtjen e tij, – shpjegon për Fanpage.it psikoterapeuti dhe seksologu italian Matteo Merigo. – Për meshkujt mund të jetë e çuditshme sepse do t’ju duhet më shumë kohë ose do të ndjehen më pak të bukur se në të kaluarën.

Si ndryshon seksi pas të 50-ve për meshkujt?

Megjithatë, përtej moshës, ajo që ndikon në gjendjen shëndetësore të meshkujve, nga pikëpamja seksuale, është edhe stili i jetesës. “Vështirësitë me ereksionin mund të varen shumë edhe nga gjendja e përgjithshme shëndetësore e mashkullit dhe në veçanti një mënyrë sedentare jetese mund të çojë në një ulje të hershme të testosteronit”. Përveç uljes së testosteronit me rritjen e moshës, venat dhe arteriet priren të jenë më të ngurta. “Vaskulariteti është i ndryshëm nga ai kur jeni 20 vjeç. Ndryshimi tjetër ka të bëjë me ejakulimin. “Burrat mund të perceptojnë disa ndryshime: mund të kenë vështirësi në arritjen e tij dhe të vërejnë një ulje të sasisë së lëngut të prodhuar në fund të një marrëdhënieje.”

Kriza e moshës së mesme

Në pikën e kthesës së 50 viteve, kriza e moshës së mesme është afër. Dhe seksi, ulja e dëshirës, mund të na vërë para një barre ekstra. “Natyrisht që është shumë subjektive, disa meshkuj e kalojnë këtë krizë, të tjerë jo, disa hyjnë në krizë me partnerin dhe kërkojnë marrëdhënie me femra më të reja, ndërsa të tjerë fillojnë të ushtrojnë sport, ndryshojnë pamjen e tyre. Ata kërkojnë një ndryshim”. Vështirësia në arritjen e një ereksioni të kënaqshëm mund të shkaktojë probleme të mëtejshme: “Problemet e këtij lloji mund të shkaktojnë gjithashtu ulje të dëshirës nga pikëpamja psikologjike. Përsëri, do të fillojë të mendojë se nuk ishte një përjashtim i thjeshtë. Seksi do të bëhet një moment shqetësimi dhe kjo do të shkaktojë një ulje të dëshirës që do të rrezikojë të reflektojë edhe në marrëdhënie”.

Orgazma pas moshës 50-vjeçare

Edhe orgazma pëson ndryshime. “Nga 50 e lart, ejakulimi ka tendencë të ndryshojë dhe të jetë më pak i fuqishëm se në të kaluarën në aspektin sasior. Orgazma, në aspektin më rigoroz psikologjik, mund të ndryshojë: përtej sasisë së lëngut të prodhuar, bëhet fjalë për një çështje mendore. Nëse jam i kënaqur psikologjikisht, do të jem i kënaqur edhe fizikisht, por nëse vuaj, nëse nuk ndjehem mirë sepse kam pasur një problem gjatë ereksionit apo mbajtjes së tij, orgazma do të jetë domosdoshmërish gjëja më pak e kënaqshme”.

Këshilla, edhe për ata që po përjetojnë një periudhë të vështirë, është të mos heqin dorë kurrë nga seksi: “Duhet të përpiqeni të prezantoni diçka që e thyen pak rutinën, por gjëja e parë që duhet të bëni kur jeni duke përjetuar një vështirësi të tillë është mirë që të flasësh me një mjek për këtë, – sugjeron Merigo.

– E dyta është të shmangësh blerjen e suplementeve, ilaçeve për impotencën, në internet. Këto janë ilaçe absolutisht të padobishme dhe të rrezikshme.

– E treta është të vazhdosh të bësh seks, ndoshta duke u përpjekur të përmirësosh stilin e jetës, dhe përpiquni të ndryshoni zakonet brenda çiftit për të rivendosur seksualitetin në lëvizje. Kjo do të çojë gjithashtu në përmirësime të humorit (në sajë të prodhimit të serotoninës), ritmeve gjumë-zgjim, kujtesës”.

Thyerja e zakoneve është motoja e seksologut Merigo. “Rutina e prish marrëdhënien por edhe individët. Le të rivendosim paralojën dhe të fillojmë të mendojmë për seksualitetin në mënyrë lozonjare.

50 vjet nuk do të thotë të jesh i vjetër, është e vërtetë që aspekti që lidhet me riprodhimin ndryshon, le të themi që dështon, por aspekti i dëshirës, i lojës mund të rieksplorohet dhe të bëhet qendror në jetën seksuale të një çifti”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat