Truqe të thjeshta për t’i mbajtur këpucët dhe rrobat në gjendje të përsosur

Life style

Truqe të thjeshta për t’i mbajtur këpucët dhe rrobat në gjendje të përsosur

Më: 13 shkurt 2022 Në ora: 08:09
Foto ilustrim

Jeta është një gjë shumë e paparashikuar

Gjithmonë mund të përfundoni duke pasur probleme me gjëra të thjeshta si rrobat – mund të derdhni pak verë në një bluzë të bardhë dhe mund të mos i hiqet njolla, apo këpucët e reja që i keni blerë mund të jenë të vogla për këmbët.

Por, nuk është nevoja të mendoni se ato gjëra më nuk vlejnë dhe t’i hidhni në bërllok.

Këto janë disa truqe të cilat do t’ua lehtësojnë jetën duke ju ndihmuar t’i mbani në gjendje të mirë rrobat dhe këpucët.

Përdorni lëng limoni ose sodë buke për t’i hequr njollat e sqetullave në rroba.

Vendoseni trikon në frigorifer për 3-4 orë dhe nuk do të koklavitet.

Elektricitetin statik mund ta hiqni qafe nga rrobat vetëm duke e pastruar rrobën me pjesën e brendshme të një letre të zakonshme.

Zgjeroni këpucët e ngushta me këtë metodë: Vendosni pak ujë në qese, qeset vendosni brenda këpucëve dhe lërini ato të qëndrojnë në frigorifer gjatë natës.

Për të hequr njollat e verës së kuqe, derdhni pak verë të bardhë dhe pastaj hidhni edhe sodë buke. Lërini ashtu 2-3 orë pastaj pastrojeni rrobën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat