Çfarë është marrëdhënia dashuri-urrejtje?

Life style

Çfarë është marrëdhënia dashuri-urrejtje?

Më: 15 shkurt 2022 Në ora: 14:00
Foto ilustrim

Nëse mendoni se marrëdhënia juaj ka shumë ulje-ngritje dhe ju e urreni partnerin tuaj po aq sa e doni atë, mund të jeni në një marrëdhënie dashuri-urrejtje. Njerëzit në marrëdhënie dashuri-urrejtje përjetojnë emocione intensive dhe priren të luhaten midis njërit skaj të spektrit dashuri-urrejtje në ekstremin tjetër. Studimet thonë se këto marrëdhënie ndihen si slitë, pasi ka edhe eksitim dhe rraskapitje, dhe çiftet duhet të lundrojnë në aspektet më negative të këtyre marrëdhënieve si agresioni dhe zhgënjimi për të korrur përfitime si pasioni dhe emocioni.

Shkaqet e marrëdhënieve dashuri-urrejtje

Njerëzit që kanë marrëdhënie kaotike ose të paqëndrueshme në vitet e tyre të hershme priren të gjejnë ngushëllim në natyrën e paqëndrueshme të marrëdhënieve dashuri-urrejtje sepse janë të njohur dhe mund ta konceptojnë konfliktin si një mënyrë për të shprehur dashurinë. Për këta njerëz, konflikti është një mënyrë për të vlerësuar interesin e partnerit të tyre për ta përmes këmbënguljes së tyre për të kërkuar zgjidhje. Afërsia që përjetohet pas zgjidhjes pas një këputjeje në marrëdhënie mundtë ndihet më intime sesa të mos kesh fare. Nga ana tjetër, marrëdhëniet e qëndrueshme dhe të paqëndrueshme mund të duken të mërzitshme, ose ata shpejt mund të ndihen të dyshimtë për mënyrën se si ndihet personi tjetër për to.

Problemi me marrëdhëniet dashuri-urrejtje është besimi se dhimbja dhe tensioni që ato sjellin lidhen me afërsinë në marrëdhënie. Ajo që këta njerëz shpesh nuk e kuptojnë është se këto marrëdhënie nuk janë normë dhe se ka mundësi të tjera. Megjithatë, përvoja e kaluar i ka mësuar se kjo është e vetmja mundësi. Ata nuk e kuptojnë se ka njerëz që do të marrin parasysh ndjenjat e tyre, të cilët do të jenë të sjellshëm ndaj preferencave të tyre dhe që do të komunikojnë hapur dhe efektivisht. Për më tepër, e mira në këto marrëdhënie ose mënyra se si çifti funksionon mirë së bashku do të zmadhohet në krahasim me të keqen, kështu që shumë çifte kanë një perceptim të shtrembër se si marrëdhënia është dhe nuk funksionon për ta, sepse ata janë vazhdimisht duke lundruar në ekstreme.

Disa hapa që mund t’ju ndihmojnë të lundroni në një marrëdhënie dashuri-urrejtje.

Jini më të vetëdijshëm për emocionet tuaja: Bëhuni më aktiv dhe mësoni rreth ciklit toksik të marrëdhënies tuaj në vend që ta pranoni atë në mënyrë pasive. Filloni të etiketoni emocionet dhe reagimet tuaja ndaj sjelljes së partnerit tuaj. Filloni të faktorizoni veten në këto modele duke shkruar ndjenjat dhe emocionet tuaja. Pasi të merrni kohë për të përpunuar se si ndiheni, do të filloni të merrni perspektivë dhe do të shihni zgjidhje të reja për problemet tuaja që nuk i keni marrë në konsideratë më parë.

Vendosni kufijtë: Bëni inventarin saktësisht se çfarë nuk funksionon për ju, në mënyrë që të mund të përcaktoni hapat e veprimit që duhet të ndërmerrni kur ato të ndodhin në të ardhmen. Rimerrni fuqinë tuaj duke vendosur kufij në marrëdhëniet tuaja dhe në aspektet që nuk jeni më të gatshëm t’i toleroni.

Kërkoni ndihmë: Njerëzit në këto marrëdhënie priren të jenë të izoluar dhe u mungon mbështetja sociale nga familja dhe miqtë që mund të vërtetojnë përvojat e tyre dhe t’i ndihmojnë ata të menaxhojnë problemet. Me shumë mundësi, ju nuk keni një perspektivë të qartë dhe pozicioni juaj në marrëdhënie po ju bën të jeni të njëanshëm në qasjen tuaj për ta menaxhuar atë.

Vendosni se si dëshironi të vazhdoni: Ju nuk keni nevojë t’i jepni fund marrëdhënies ose të ndaheni, por ju keni kontroll mbi mënyrën se si merrni pjesë në marrëdhënie. Njihni rolin që luani në aspektet e padëshiruara të marrëdhënies dhe filloni të futni ndryshime të vogla ose ndryshime në mënyrën se si i përgjigjeni konfliktit dhe vini re se si partneri juaj ndryshon ose nuk ndryshon në reagim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat