Ndaloni së qeni armiku juaj më i keq dhe sabotoni ëndrrat tuaja

Life style

Ndaloni së qeni armiku juaj më i keq dhe sabotoni ëndrrat tuaja

Më: 15 mars 2022 Në ora: 17:11
Foto ilustrim

Ndonjëherë, mund të jeni ju që bllokoni rrugën tuaj drejt suksesit. Nëse do t’ju pyesnin se kush është armiku juaj më i keq, ndoshta mund të mendoni për disa kandidatë të mundshëm. Sidoqoftë, përgjigja e vërtetë do të ishit ju. Kjo sepse, megjithëse ju jeni përgjegjës për vendimet që merrni dhe pasojat e tyre, shpesh bëni gabime gjatë rrugës.

Për më tepër, mund të mos dëshironi të merrni iniciativën dhe të vendosni për një rrugë të caktuar, sepse keni frikë të bëni gabime. Ky është një gabim i madh. Pavarësisht dobësive që ju karakterizojnë si njeri, ju duhet të ruani vetëvlerësimin tuaj në nivelin e duhur për të arritur atë që dëshironi, pa rënë në ekstremin e ‘egocentricitetit’.

Ndaloni së qeni armiku juaj më i keq

Truri juaj duhet të vendosë objektiva dhe informacion të qartë dhe të saktë në mënyrë që të arrini qëllimet tuaja. Me fjalë të tjera, për të ‘udhëtuar rrugën’, duhet të dini se ku po shkoni. Nëse përqendroheni vetëm në identifikimin e asaj që dëshironi të shmangni dhe çfarë është e padëshirueshme, do të humbisni horizontin që dëshironi të arrini. Kjo do të thotë se është thelbësore të keni besim te vetja nëse doni të arrini diku. Sidoqoftë, nëse vuani nga konflikte të brendshme dhe vetëbesimi juaj po ndikohet, duhet të filloni t’i bëni vetes disa pyetje.

Dëgjoni veten

Eileen Luders, një neurologe në Universitetin e Los Anxhelosit (SHBA) pohon se meditimi ndikon në aftësinë e trurit për të modifikuar dhe përshtatur ndryshimet mjedisore, duke përmirësuar lidhjen midis neuroneve të tij. Nuk ka dyshim se ju zotëroni një aftësi të jashtëzakonshme për të kapërcyer çdo pengesë dhe për të arritur sukses. Megjithatë, ju duhet të ekzaminoni universin tuaj të brendshëm dhe të konsultoheni me mençurinë e lindur që mbani brenda jush. Vetëm atëherë do të jeni në gjendje të përcaktoni qartë nëse veprimet tuaja përkojnë me thelbin e vërtetë të qenies suaj. Me fjalë të tjera, vetë-pyetja është një çelës themelor për të kuptuar se çfarë vendimesh duhet të merrni.

Bëni gjithçka të qartë

Vetë-pyetja do të thotë të flasësh me veten ose të kryesh një proces introspeksioni. Kjo përkufizohet nga psikologjia si njohuri që ju keni për gjendjet tuaja mendore për të bërë një vlerësim të ri të botës përreth jush. Megjithatë, rutina shpesh ju shurdhon dhe ju verbon dhe përfundoni duke jetuar në një mënyrë pothuajse të mekanizuar. Ju thithni çdo ditë një sasi informacioni që ruani në pavetëdijen tuaj, gjë që në fund prodhon një shkëputje me ëndrrat dhe pritshmëritë tuaja.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat