Rregullat e arta që ju ndihmojnë të kujdeseni për marrëdhëniet

Life style

Rregullat e arta që ju ndihmojnë të kujdeseni për marrëdhëniet

Më: 19 mars 2022 Në ora: 09:08
Foto ilustrim

Ka njerëz që vijnë në jetën tonë për të na dhënë dritë, por ne do t’i mbajmë me vete vetëm nëse ndërveprimet tona na ndihmojnë të lidhemi, ta mbajmë atë lidhje në një mënyrë fisnike, të sinqertë dhe të fortë. Ne harrojmë se për të mbajtur gjallë flakën e miqësisë, dashurisë dhe çdo marrëdhënie tjetër, duhet të mbajmë parasysh disa parime themelore në veprimet tona.

Është e rëndësishme të reflektojmë për këtë sepse rregullat e arta të mëposhtme shkojnë përtej aftësive relacionale që drejtojnë jetën tonë të përditshme dhe qenien tonë.

Rregullat për t’u kujdesur për marrëdhëniet

Gjuha është mjaft e fortë për të thyer një zemër

Fjalët nuk i merr era. Ato krijojnë fole në zemër dhe janë në gjendje të ndërtojnë ose shkatërrojnë, qetësojnë ose ushqejnë, rriten ose pakësohen. Fjalët e këqija, sjelljet e këqija ose mendimet e gabuara mund ta thyejnë zemrën përgjithmonë. Mënyra se si komunikojmë me të tjerët tregon shumë për respektin që kemi për ta, nuk mund të mendojmë se gjithçka është e ligjshme vetëm sepse ka besim. Prandaj është thelbësore të kujdesemi për format dhe përmbajtjen e asaj që shprehim.

Ne duhet t’i komunikojmë lajmet e pakëndshme me delikatesë dhe kjo do të thotë me dashuri, shqetësim ose siklet. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të aludoni për sjelljet dhe të shmangni etiketimin e personit në bazë të një vepre të keqe.

Fjalët tona duhet të kapërcejnë tre sitat e Sokratit: atë të së vërtetës, dobisë dhe mirësisë. Nëse diçka nuk është e vërtetë, nuk është e dobishme dhe nuk është e mirë për ata që e thonë, është më mirë ta shmangni.

Kujdesuni për marrëdhëniet duke shmangur gënjeshtrën dhe të pavërtetën

E vërteta dhemb një herë, por gënjeshtra dhemb gjithmonë. Asgjë nuk e dëmton një marrëdhënie njësoj si gënjeshtra dhe e pavërteta. Të dyja janë në gjendje të shkatërrojnë gjithçka në rrugën e tyre, të shkatërrojnë pyjet më të dendura dhe të rrëzojnë kullat më të larta. Gënjeshtra na bën të vëmë në dyshim një mijë të vërteta, madje edhe përvojat më të sinqerta. Ka lloje të ndryshme gënjeshtrash, por një marrëdhënie e shëndetshme nuk mund të mbështetet prej tyre. Kujtojmë se besimi është një artikull luksi që nuk i jepet askujt dhe kur një ndjenjë e rëndësishme si besimi prishet, diçka brenda nesh vdes.

Distanca më e madhe mes dy njerëzve është për shkak të një keqkuptimi

Fjalia që ilustron më së miri këtë reflektim është si vijon: “Midis asaj që mendojmë, asaj që duam të themi, asaj që mendojmë se themi, asaj që themi, asaj që duam të dëgjojmë, dëgjojmë, mendojmë se kuptojmë dhe kuptojmë, ekzistojnë nëntë mundësi për të mos kuptuar njëri-tjetrin”.

Nuk është problem dëshira për të kuptuar njëri-tjetrin, problemi është të dimë të takohemi pavarësisht gjendjes emocionale të secilit, pavarësisht prioriteteve dhe megjithëse në shumë raste është e vështirë të gjesh një pikë të përbashkët.

Dallimi është se ne dëgjojmë për të kuptuar dhe jo për t’u përgjigjur, flasim për shqetësimin e shkaktuar nga qëndrimet apo fjalët, komunikojmë pa fjalë që na bëjnë të kuptojmë. Kjo është e vërtetë jo vetëm në momentet e bisedës, por edhe më pas, kur e gjejmë veten duke reflektuar vetëm. Është e rëndësishme të reflektojmë për këtë, sepse shumë herë nxehtësia e momentit nuk na lejon të mendojmë qartë, gjë që favorizon sjelljen e dëmshme dhe krenare. Të bësh gabime është e zakonshme dhe njerëzore, por duhet të dimë edhe si të falim sinqerisht.

Më pak pyetje për një palë sy të trishtuar dhe më shumë përqafime

Vërtetimi i emocioneve të të tjerëve është thelbësor për të qenë në gjendje të bazoni një marrëdhënie në pranim. Kuptimi i emocioneve dhe përcjellja e të kuptuarit ka një ndryshim. Me këtë maksimum synojmë të pohojmë rëndësinë e të mos gjykuarit dhe të mos rënit në “të paralajmërova” ose “nuk ke arsye të pendohesh për gjithçka”.

Secili person bën luftën e tij dhe megjithëse empatia totale njohëse dhe emocionale është disi utopike, ne nuk mund të ndalemi së përpjekuri për të bërë leximin më të mirë emocional të tjetrit. Të qenit mbështetës në mënyrën e duhur, në kohë të vështira, hedh themelet për një marrëdhënie të fortë; është veçanërisht e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje mënyrës se si i trajtojmë emocionet negative të të tjerëve.

Marrja e kohës, dhurata më e mirë, për t’u kujdesur për marrëdhëniet

Është po aq e rëndësishme të jemi në krah të njerëzve që duam në kohë të vështira, po aq edhe në kohë të mira. Shoqërimi siguron oksigjen psikologjik dhe ndarja do të thotë të jetosh. Të rrethosh veten me njerëz që i duam dhe që na duan, të jetosh me ta në momentet e mira dhe të kesh buzëqeshje për t’u mbajtur mend bën të gjithë ndryshimin. Nga ana tjetër, kërkesa për vëmendje nuk është një opsion. As për ne dhe as për të tjerët. Pavarësisht se sa të zënë jemi, ne gjithmonë mund të bëjmë një telefonatë të shkurtër ose një mesazh për t’i bërë të ditur të tjerëve se janë në mendjen tonë. Mosbërja e kësaj kontribuon në krijimin e një distance që me kalimin e kohës bëhet shumë e vështirë për t’u kapërcyer.

Përfundime

Është e rëndësishme të ndërtoni stile komunikimi dhe sjelljeje që mblidhen dhe nuk zbresin. Prandaj, të mos humbasim rastin të përmirësohemi si partnerë, miq, fëmijë, prindër, vëllezër e motra, kolegë etj. Përpjekja për të menaxhuar siç duhet këto 5 rregulla të arta padyshim që do ta bëjë botën më fisnike, të sinqertë dhe konstruktive.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat