Festa e babait, origjina e ditës së heroit tuaj të preferuar

Life style

Festa e babait, origjina e ditës së heroit tuaj të preferuar

Më: 19 mars 2022 Në ora: 12:47
Foto ilustrim

19 Marsi apo Festa e Babait, dita për t’i kushtuar vëmendjen e duhur heroit tuaj të preferuar. Edhe pse nganjëherë mund të duket paksa i ashpër, ai është gjithmonë i gatshëm të japë këshilla dhe të tregojë anën e tij të gjallë dhe argëtuese.

Festa e Babait mbahet në 19 Mars, në Itali dhe në vendet e tjera: Google zakonisht e feston Ditën e Atit me një doodle. Festa e Babait mbahet në vende të ndryshme të botës, por është vërejtur se më 19 Mars vetëm ajo kremtohet vetëm në vendet me një traditë katolike si Italia, Spanja dhe Portugalia. 19 Marsi, sipas besimit, është data e vdekjes së Shën Jozefit, “Atit birësues” të Jezusit.

Nuk dihen shumë gjëra për jetën e Shën Jozefit: ato vijnë mbi të gjitha nga Ungjijtë e Mateut dhe Lukës, të cilët jetojnë më shumë se dy të tjerët në fëmijërinë e Jezusit. Kulti i Shën Jozefit ka origjinë shumë të lashtë, tashmë në Mesjetën e Lartë, figura e tij u festua në kishat orientale. Atëherë në shekullin e katërmbëdhjetë, praktika u përhap edhe në Perëndim dhe festa e tij filloi të vëzhgohej më 19 Mars, e cila sipas traditës është data e vdekjes së tij. Festa u përfshi në kalendarin Romak nga Papa Sixtus IV në 1479, dhe gjatë shekullit të nëntëmbëdhjetë, Shën Jozefi u bë shenjt mbrojtës i disa vendeve me një traditë të rëndësishme katolike si Meksika, Kanadaja dhe Belgjika.

Shën Jozefi konsiderohet gjithashtu patriarku i fundit i Biblës nga katolikët. Institucioni i festës tjetër katolike kushtuar tij, Shën Jozef Artizanit – më 1 maj – ishte vetëm në vitin 1955, në përgjigje të ditës së punëtorëve, që kishte origjinë sindikale dhe socialiste.

Festat e tjera të babait nëpër botë

Në vendet e tjera, Festa e Babait ka origjinë dhe tradita të ndryshme, dhe në fakt data ndryshon shumë nga vendi në vend. Në Gjermani, Festa e Babait përkon me Ditën e Ngjitjes – një festë e luajtshme e krishterë që bie të enjten, dyzet ditë pas Pashkëve – dhe quhet gjithashtu Männertag ose Herrentag (“dita e burrave”, që do të thotë si meshkuj). Një nga traditat më të zakonshme në shumë qytete gjermane, ndonjëherë e kritikuar ashpër nga shtypi lokal, është ajo e formimit të grupeve të burrave që shtyjnë një karrocë plot me pije alkoolike dhe festojnë në “një pasdite të ngatërruar dhe të dehur”. Kjo traditë e veçantë duket se daton që nga shekulli XIX.

Në Shtetet e Bashkuara, festa ka një origjinë shumë më të re, pjesërisht e lidhur me Ditën e Nënës. Kremtohet të Dielën e tretë të Qershorit dhe u shpall një festë kombëtare në vitin 1966 nga Presidenti Lyndon B. Johnson. Në përgjithësi ideja e krijimit të saj gjurmohet tek një grua nga Spokane, shteti i Uashingtonit, Sonora Smart Dodd: sipas traditës, ideja për Ditën e Atit do t’i kishte ardhur në vitin 1909 duke dëgjuar një predikim me rastin e Ditës së Nënës, e cila kishte filluar të festohej në ato vite. Dita e parë e babait u festua në Shtetet e Bashkuara më 19 qershor të vitit 1910, në muajin e lindjes së babait të Sonora Dodd, i cili kishte rritur gjashtë fëmijë pasi gruaja e tij vdiq në lindje. Shumica e vendeve në botë festojnë Ditën e Babait të dielën e tretë të muajit qershor.

Në vendet anglo-saksone, por edhe në Francë, Holandë, Hungari dhe Peru, Dita e Babait bie të dielën e tretë të qershorit dhe atë ditë të gjithë fëmijët u japin çokollata dhe dhurata të vogla baballarëve të tyre si një shenjë dashurie.

Edhe në Danimarkë, Dita e Babait është e lidhur me një festë “qytetare”. Në fakt, 5 qershori është njëkohësisht Dita e Babait dhe Dita e Kushtetutës!

Shumë vende lindore të tilla si Japonia, India, Malajzia dhe Singapori, përshtaten me zakonin e botës anglo-saksone dhe festojnë të dielën e tretë të qershorit, por ka përjashtime. Në Tajlandë, për shembull, baballarët festojnë në 5 dhjetor, ditëlindjen e Mbretit Rama IX (i cili vdiq në vitin 2016), “babai i atdheut” që mbretëroi me autoritet për mbi 70 vjet. Në këtë ditë, fëmijët sjellin një lule kallami tek gjyshërit dhe baballarët, në shenjë respekti dhe burrërie.

Një frymë krejt tjetër ndodh në Australi. Këtu të dielën e parë të shtatorit (që korrespondon me të dielën e tyre të parë në pranverë) baballarët gëzojnë zbritje dhe oferta në shumë dyqane, ndërsa në rajonin e Viktorias konkursi tradicional “Babai i Komunitetit Lokal” është shumë i njohur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat