Testi i personalitetit: si ju shohin të tjerët?

Life style

Testi i personalitetit: si ju shohin të tjerët?

Më: 21 mars 2022 Në ora: 22:56
Foto ilustrim

Zgjidhni një nga këto tre imazhe dhe zbuloni se cila anë e personalitetit tuaj mbizotëron tek ju dhe si ju shohin të tjerët

Pamja e jashtme ndonjëherë nuk është gjithçka në jetë. Në marrëdhëniet me të tjerët, të njohurit, miqtë, të afërmit, kolegët e punës, priremi për të treguar gjithmonë, ose pothuajse gjithmonë, pjesën tonë më të mirë, më të sigurtën, më të fortën, më karizmatikën, por në këto sjellje, sa ka realisht nga personaliteti ynë?

Ndonjëherë ngecim para një personi, befas ndihemi të turpëruar, të pasigurt kur në realitet, e dimë se nuk është kështu; ndërsa herë të tjera ne e gjejmë veten të gëzueshëm, të lehtë, të gjallërishëm.

Por nga çfarë varen këto anë të personalitetit?

A është e mundur që ne të jemi vërtet e gjithë kjo apo është thjesht një fasadë, një mbrojtje personale?

Për të zbuluar se çfarë zbulon vërtet personaliteti juaj dhe si ju shohin të tjerët, bëni këtë test personaliteti duke zgjedhur një nga tre imazhet e propozuara.

Mos u mendoni shumë, zgjedhja duhet të bazohet në instinkt, imazhi që zgjidhni do të jetë ai që do të zbulojë se kush jeni.

Gati për të ditur përgjigjen?

Cili ju tërheq më shumë?

1.- Intuitiv / ekstrovert

Nëse keni zgjedhur imazhin e parë, duhet të dini se keni një personalitet shumë intuitiv por edhe të largët (jo me të gjithë).

Në të vërtetë, këta lloj njerëzish kanë një personalitet shumë aventuresk.

Njerëzit intuitivë që dalin janë shumë aktivë edhe nëse ndonjëherë kanë nuanca të trazuara.

Ata kanë nevojë për shumë stimulimE të çdo lloji.

Ata janë këmbëngulës kur duan të arrijnë qëllimet e tyre dhe, pasi i arrijnë, kalojnë në tjetrin, duke harruar të mëparshmin.

Ata nuk kujdesen shumë për mirëqenien e atyre që i rrethojnë, ose të paktën jo menjëherë.

Njerëzit me personalitete intuitive janë njerëz që pothuajse “mendojnë” atë që të tjerët mendojnë, ndjejnë ose janë të gatshëm të bëjnë.

Ata duan të fantazojnë, janë ëndërrimtarë dhe idealistë. Për ta është e vështirë të “mbahen këmbët në tokë”.

Në fakt, imazhi tregon një burrë me këmbët mbi një tapet me bar, sigurisht jo mbi një të shtruar me beton.

Ai është një lloj personaliteti muzikantësh dhe artistësh. Njerëzit me një karakter intuitiv distant, i kushtojnë vëmendje të veçantë përvojave shqisore: ata i kushtojnë shumë rëndësi formës, ngjyrës dhe qëndrueshmërisë.

E tyre është bota e formës si burim përvojash të brendshme.

Këshillë: Mundohuni të jeni më të pranishëm fizikisht me ata që ju rrethojnë. Është bukur të jesh ëndërrimtar dhe idealist, por pak pragmatizëm, sidomos në fushën e punës, nuk të bën keq. Në dashuri dhe marrëdhënie romantike, mos u hidhni me kokë menjëherë, por bëni edhe kokën të mendojë. Do të duket budallallëk, por në dashuri ju duhet edhe racionaliteti, në këtë mënyrë mund të reflektoni mirë për zgjedhjet tuaja, pa vepruar gjithmonë dhe vetëm sipas instinktit.

2.- Reflektues dhe këmbëngulës

Nëse keni zgjedhur këtë imazh të dytë, do të thotë që keni një personazh me tipare të mirëpërcaktuara.

Në fakt, personaliteti tipik i atyre që zgjedhin këtë imazh është ai i njerëzve të zhytur në mendime, por këmbëngulës.

Ju jeni lloji i personit që pëlqen të mendojë me kujdes përpara se të veprojë. Ju prireni të peshoni vendimet tuaja (ndoshta shumë). Por ju jeni shumë këmbëngulës. Kur e vendosni për të arritur një qëllim ose objektiv të caktuar, nuk ka pengesa.

Rruga është e gjatë dhe e drejtë dhe ju jeni gati ta kapërceni me kokën lart.

Personaliteti reflektues dhe këmbëngulës i korrespondon individëve racionalë dhe me objektiva, që veprojnë pothuajse ekskluzivisht në bazë të arsyes.

Ata e konsiderojnë të sigurt dhe të saktë vetëm atë që mbështetet nga prova të mjaftueshme dhe të qarta.

Ata janë të mpirë dhe madje mund të bëhen manipulues me të tjerët për të arritur qëllimin e tyre themelor.

Është e vërtetë që ju jeni një person që nuk dorëzohet kurrë përballë vështirësive dhe një mik i mirë që është gjithmonë i gatshëm për të ndihmuar ata që kanë nevojë, natyrisht, për sa kohë që askush nuk ju pengon.

Në dashuri jeni një person që preferoni të kaloni në provë konkrete dhe të fortë dhe nuk jeni të prirur për romancë të pastër.

Për ju është më shumë një fakt konkret sesa një fjalë e lënë në erë.

Këshillë: përpiquni të ngadalësoni pak shpejtësinë dhe shikoni përreth, gjatë rrugës, do të mahniteni nga ajo që do të shihni.

Ndonjëherë të dashurit kanë nevojë edhe për mbështetje morale dhe jo vetëm për mbështetje fizike!

3.- Introvert i fortë dhe sentimental

Personat që kanë zgjedhur këtë imazh të tretë dhe të fundit zbulojnë një personalitet shumë të fortë reflektues, të një sentimentaliteti introvert.

Këta njerëz, në fakt, në pamje të parë rezultojnë të jenë veçanërisht të vendosur dhe kokëfortë, sikur të mbizotëronin mbi të tjerët.

Ata priren të “shkëlqejnë” mbi të tjerët dhe shumë shpesh ia dalin mbanë.

Ata kanë një karakter racional të fasadës, por një pjesë shumë sentimentale introverte e cila mbetet e fshehur mirë brenda tyre, e dukshme vetëm për disa të zgjedhur.

Këta njerëz kanë vendosmëri të madhe në jetë në përgjithësi, janë pozitivë dhe luftojnë. Shumë herë kjo vendosmëri shihet nga të tjerët si arrogancë dhe vetëbesim i tepërt.

Ai që ka një karakter të fortë dhe sentimental introvert është një person me aktivitet të madh intelektual, i cili, megjithatë, ka vështirësi në marrëdhëniet me të tjerët.

Ai është zakonisht një person kokëfortë kur vjen puna për të arritur qëllimet e veta.

Ndonjëherë ai konsiderohet i papërshtatshëm, i padëmshëm dhe në të njëjtën kohë interesant. Sado të ndritur dhe karizmatikë të jenë këta njerëz, ata luftojnë të përshtaten dhe vuajnë kur injorohen nga ata përreth tyre.

Ata janë shumë të mirë në komunikim.

Karakteristikë tipike e atyre që punojnë në marketing, por e atyre që punojnë në kontakt me median, si gazetarët apo dashamirësit e drejtësisë si juristë.

Në dashuri është i rezervuar dhe emocional, gjë që zakonisht nuk zbulohet fillimisht në njohje.

Gjithmonë përpiqeni të “tregoni” aftësitë tuaja dhe kjo është mirë, por kujdes për të mos u treguar shumë, do të ishit pak arrogant, gjë që në realitet nuk jeni aspak.

Këshillë: flisni pak më pak dhe dëgjoni pak më shumë ata që ju rrethojnë.

Qoftë miqtë, të afërmit apo kolegët e punës, një fjalë më pak dhe një vesh më shumë është gjithmonë një taktikë e mirë të jesh më i këndshëm me të tjerët.

Shijoni më shumë momente relaksi dhe kur të keni mundësi, bëni një shëtitje në mal.

Edhe nëse jeni një dashnor i qytetit, përpiquni të ndryshoni pak, ndoshta do të habiteni nga qetësia e mendimeve tuaja të zhytura në natyrë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat