Të stërvitesh, apo të mbash dietë… Cila është mënyra më e mirë për të rënë në peshë?

Life style

Të stërvitesh, apo të mbash dietë… Cila është mënyra më e mirë për të rënë në peshë?

Më: 29 mars 2022 Në ora: 21:27
Foto ilustrim

Përqendrohuni të qëndroni aktivë dhe të ndryshoni lëvizjet tuaja të stërvitjes në vend që të numëroni kaloritë, të cilat mund të jenë të vështira për t’u gjurmuar, sipas ekspertëve.

Dyzet e pesë për qind e popullsisë së botës po përpiqet të humbasë disa kilogramë, sipas një sondazhi të Ipsos të vitit 2020. Dhe ata preferojnë ta bëjnë këtë duke u ushtruar më shumë dhe duke ngrënë më mirë, jo duke mbajtur dietë. Kjo është në thelb metoda e mirënjohur e “kalorive brenda, kalorive jashtë”, ku ju përpiqeni të digjni më shumë kalori se sa merrni. Ka vetëm një problem: Zvogëlimi i djegies së kalorive është më i vështirë sesa mund të mendoni. Numri i kalorive që një person djeg duke bërë një ushtrim ose lëvizje të caktuar varet nga faktorë të ndryshëm, duke përfshirë lartësinë dhe peshën, seksin dhe masën muskulore.

Pajisjet e stërvitjes nuk janë gjithmonë të besueshme

Pajisjet stërvitore si biçikletat e palëvizshme dhe makinat eliptike janë jo dhe aq të besueshme. Veçanërisht eliptikët janë veçanërisht të dobët në matjen e saktë të djegies së kalorive. Këto makina priren të mbivlerësojnë shpenzimet tuaja kalorike në mënyrë të konsiderueshme, siç tregohet në një studim të vitit 2018 të botuar në revistën Exercise Medicine. Në studim, këto makina thanë se pjesëmarrësit po digjnin 200 kalori më shumë në orë se sa ishin në të vërtetë kur ushtroheshin me një intensitet të moderuar.

Ndonjëherë kaloritë gënjejnë

Numri i kalorive për artikuj të ndryshëm ushqimorë priret të jetë mjaft i ngjashëm, pavarësisht se ku kontrolloni. Për shembull, sipas Departamentit të Bujqësisë së SHBA-së, një mollë e mesme përmban rreth 100 kalori, në varësi të varietetit të mollës dhe madhësisë së saktë. Dhe Administrata e Ushqimit dhe Barnave kërkon që ushqimet më të përgatitura dhe artikujt standardë në disa restorante zinxhirësh të tregojnë numrin e kalorive që ato përmbajnë. Por Anderson tha se numërimi i kalorive mund të jetë gjithashtu problematik.

Si të digjni më shumë kalori gjatë ecjes

“Unë nuk njoh shumë pacientë që mund të llogarisin me saktësi marrjen e kalorive,” tha ai. “Ata mund të kërkojnë në internet se një PBJ është X kalori, por saktësisht sa gjalpë kikiriku po vendosin në sanduiçin e tyre? Gjithçka varet nga vlerësimet.” “Mund të shpenzoni shumë kohë duke shtuar kalori, dhe kjo është stresuese”, tha ai. “Dhe ne të gjithë kemi shumë stres në jetë”. Në vend të kësaj, Anderson tha që të fokusoheni në shëndetin tuaj, jo në peshë, dhe në lëvizjen e rregullt, qoftë vrapim, ecje apo vallëzim në shtëpinë tuaj me perde të mbyllura. “Fitnesi është më i rëndësishëm se dhjami dhe stërvitja do ta tejkalojë dietën çdo herë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat