Pse duhet të lani vetëm 3 pjesë të trupit, sipas një studimi

Life style

Pse duhet të lani vetëm 3 pjesë të trupit, sipas një studimi

Më: 31 mars 2022 Në ora: 16:26
Foto ilustrim

Disa njerëz mendojnë se një dush në mëngjes shërben si një mënyrë për t’u freskuar dhe nisur ditën, ndërsa të tjerë e shohin dushin gjatë mbrëmjes para se të flejmë si një mënyrë për t’u çlodhur dhe relaksuar. Megjithatë, shkenca nuk pajtohet me këtë praktikë. Në fakt, dermatologia Sandy Skotnicki, MD, rekomandon të bëni dush rrallë dhe të lani vetëm 3 pjesë të trupit.

Të bësh shumë dush mund të mos jetë një ide e mirë

Dushi shumë i shpeshtë mund t’i bëjë lëkurës tuaj më shumë dëm sesa mirë. Për shembull, mund të thajë lëkurën tuaj, veçanërisht nëse përdorni një substancë gërryese ose sapun. Për më tepër, ju mund të zbrazni vajrat, lipidet dhe bakteret e rëndësishme që ndihmojnë lëkurën tuaj t’i rezistojë inflamacionit, të mbajë një strukturë të lëmuar dhe të forcojë pengesën e saj mbrojtëse.

Sa shpesh duhet të bëni dush

Sipas  Dr. Chris , mjeku rezident i ITV This Morning, dushi çdo ditë është i keq për ju, pasi pastron bakteret e nevojshme që jetojnë në lëkurë. Për më tepër, dushi i përditshëm nuk është vetëm i dëmshëm për lëkurën, por edhe për flokët. Dr. Angela Lamb beson se larja e tepërt me shampo mund t’i thajë flokët dhe t’ua zbehë ngjyrën. Prandaj, shumë dermatologë rekomandojnë të bëni dush çdo dy ditë, ose 2 deri në 3 herë në javë, dhe Dr. Niket Sonpal MD  thotë se larja me shampo çdo dy ditë ose më pak është ideale.

Sqetullat

Larja e trupit nga koka te këmbët me ujë dhe sapun mund të shkaktojë probleme me lëkurën. Megjithatë, është thelbësore të ruhet higjiena e plotë në zonën e sqetullave. Dr. Sandy Skotnicki rekomandon një rutinë dushi me 3 hapa që përfshin larjen e sqetullave në vend që të bëni dush çdo ditë për të shmangur probleme si ekzema.

Mdis shalëve

Një tjetër e keqe e pastrimit të gjithë trupit tuaj çdo ditë mund të jenë problemet e shkaktuara nga dushi me ujë që përmban kripë dhe kimikate si klor, fluor dhe pesticide. Prandaj, pastrimi i zonës së ijeve dhe 2 pjesëve të tjera të trupit mund të mjaftojë. Shalët, sqetullat, janë më të prirura ndaj qimeve që rriten nën lëkurë. Për të shmangur infeksionin, duhet ta lani çdo ditë këtë pjesë private të trupit.

Këmbët

Larja e këmbëve është një pjesë e rëndësishme e rutinës së dushit me 3 hapa të rekomanduar nga dermatologu, pasi këmbët tuaja grumbullojnë papastërti nëse jeni zbathur dhe grumbullojnë lagështi që rrit bakteret nëse vishni çorape ose këpucë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat