Burrat me tipare të ‘‘personalitetit të errët’’ shfaqin një tendencë më të madhe drejt tradhtisë

Life style

Burrat me tipare të ‘‘personalitetit të errët’’ shfaqin një tendencë më të madhe drejt tradhtisë

Më: 1 prill 2022 Në ora: 19:27
Foto ilustrim

Të kesh një partner me një “personalitet të errët” mund t’ju vendosë në rrezik të lartë të vuajtjes së tradhtisë së përsëritur, zbulon një studim i publikuar në revistën ‘Acta Psychologica’. Koncepti i një “personaliteti të errët” vjen nga një treshe e propozuar nga teoricienët e personalitetit dhe përfshin narcisizmin nënklinik (përqëndrimi në vetvete), psikopatinë (mungesë ndjeshmërie, pa pendim) dhe makiavelizmin (cinizëm, veprim në interesin vetjak).

Tipare të tjera që lidhen me një personalitet të errët janë sadizmi, egoizmi, mosangazhimi moral dhe pakënaqësia. Autorët e studimit Laura Ferreriros dhe Mugel Clemente rekrutuan 308 studentë të universitetit spanjoll midis moshës 18 dhe 25 vjeç përmes mediave sociale për të marrë pjesë në këtë studim. Pjesëmarrësve iu kërkua të plotësonin një pyetësor që përmbante informacion demografik, pyetje në lidhje me trajtimin e çështjeve në marrëdhënie, një mjet të krijuar për të matur personalitetin e errët dhe një mjet të vendosur që mat mosangazhimin moral. Kur Ferrerriros dhe Clemente llogaritën rezultatet për tiparet e errëta të personalitetit dhe mosangazhimin moral, rezultati ishte nën pikën e mesme për të gjitha variablat dhe veçanërisht i ulët për psikopatinë.

Burrat vlerësohen dukshëm më lart se gratë në të gjitha variablat e errët të lidhur me personalitetin, përveç narcisizmit. Rezultatet e analizave statistikore zbuluan se 24.7% e pjesëmarrësve kishin qenë të pabesë ndaj partnerëve dhe ai i grupit që pranoi tradhtinë, 40.8% e tyre morën pjesë në mashtrime të shumëfishta. Pjesëmarrësit që pranuan tradhtinë shënuan rezultate më të larta në të gjitha konstruktet e personalitetit të errët dhe të mosangazhimit moral të matur nga ky studim.

Ky hulumtim u përpoq të kuptonte më tej se si funksionojnë tiparet e errëta të personalitetit dhe mosangazhimi moral në marrëdhënie. Kufizimet e rëndësishme të këtij studimi përfshijnë se kampioni nuk ishte shumë i madh apo përfaqësues; ajo ishte 78.3% femra, e përbërë nga pjesëmarrëse të lidhura me universitetin dhe tregoi një gamë të kufizuar moshe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat