Si flirtojnë burrat dhe gratë me gjuhën e trupit

Life style

Si flirtojnë burrat dhe gratë me gjuhën e trupit

Më: 14 prill 2022 Në ora: 08:27
Foto ilustrim

Një libër i fundit, “Komunikimi joverbal në marrëdhëniet e ngushta’’, eksploron rolin e komunikimit joverbal në marrëdhënie. Disa kapituj fokusohen në sjelljet më të zakonshme të flirtimit të burrave dhe grave, duke filluar nga shenjat statike që tërheqin të tjerët deri te shenjat më dinamike të gjuhës së trupit.

Struktura e fytyrës. Hulumtimet nga një perspektivë evolucionare kanë zbuluar se struktura dhe forma e fytyrës janë shenja tërheqëse. Në mënyrë të veçantë, meshkujt tërhiqen nga femrat me fytyrë foshnjeje me sy të gjerë, fytyra më të rrumbullakëta, mjekër më të vogël dhe lëkurë më të lëmuar.

Forma trupore. Meshkujt tërhiqen nga femrat me një formë trupi “orë rëre” dhe një bel të ngushtë me ije të gjera. Nga një këndvështrim evolucionar, kjo sugjeron pjellorinë. Gratë tërhiqen nga burra më të gjatë dhe më muskuloz, me sa duket shenja të një bashkëshorti të mundshëm që mund të jetë mbrojtës.

Shikimi dhe kontakti me sy. Ka prova të forta se shikimi në sytë e tjetrit është një shenjë interesi dhe flirti. Mbajtja e shikimit të tjetrit vetëm pak më gjatë se zakonisht është një shenjë flirtimi. Megjithatë, ka dallime seksuale në interpretimin e shikimit.

Të qeshurit dhe shenjat e fytyrës. Një buzëqeshje e bën këdo më tërheqës, por kjo është veçanërisht e vërtetë për gratë. Për më tepër, buzëqeshja në të dyja gjinitë shihet si një shenjë ftese flirtuese.

Toni i zërit. Ky sugjerim joverbal është i drejtpërdrejtë: një ton më i butë zëri është flirtues dhe është një shenjë tërheqëse veçanërisht e fuqishme për gratë.

Gjuha e trupit. Një shenjë e zakonshme e flirtimit është kur femrat kalojnë gishtat nëpër flokë ose rrokullisin flokët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat