9 pyetjet më të rëndësishme psikologjike që do ju tregojnë më shumë për personin përballe jush

Life style

9 pyetjet më të rëndësishme psikologjike që do ju tregojnë më shumë për personin përballe jush

Më: 18 prill 2022 Në ora: 09:08
Foto ilustrim

Diskutimet e thella janë bërë shumë ‘popullore’ kohët e fundit. Madje ato janë bërë një mënyrë e re e të komunikuarit, duke i ndihmuar njerëzit të njihen më mirë me njëri-tjetrin. Ne kemi gjetur 9 pyetje që do ta bëjnë partnerin apo bashkëbiseduesin tuaj të përfshihet në biseda, që ndoshta më përpara nuk i kanë menduar sipas ‘Bright Side’:

1-A do ta hapnit një zarf që tregon datën dhe ditën tuaj të vdekjes? Me këtë pyetje do të kuptonit nivelin e fatalitetit dhe qëndrimin e personit në jetën e përditshme.

2-A do të bëheshit miq me veten tuaj? Këtu mund të kuptoni vetëvlerësimin e personit me të cilin po bisedoni.

3-Nëse do të ishte e mundur që të shikojë një shkallë matëse sipër çdo njeriu, çfarë do të maste kjo shkallë? Statusin e tyre në shoqëri, nivelin e tyre të lumturisë, pasurinë? Me këtë pyetje do të kuptonit vlerat dhe prioritetet e personit.

4-Çfarë bëni ndryshe nga çdo person tjetër? Këtu do të kuptonit sa humor ka ky person, sa i çmendur është dhe sa unik është personaliteti i tij.

5-Nëse partneri juaj nuk do ta merrte vesh kurrë që ju e keni tradhtuar aksidentalisht, a do t’ia tregonit ju vetë? Me këtë pyetje ju njihni standardin dhe vlerat morale të bashkëbiseduesit.

6-A e ke provuar ndonjëherë ndjesinë se dita e sotme është përsëritur 100 herë? Më përgjigjen e kësaj pyetje do të kuptonit se si personi e jeton jetën e tij dhe sa e shijon atë.

7-Nëse femrat dhe meshkujt do të jetonin në dy planete të ndryshëm, çfarë do të ndodhte në këto planete? Këtu do të zbulonit sa i logjikshëm është personi.

8-Nëse ju do të kryenit një krim për të ushqyer fëmijën tuaj, a do ta quanit veten një njeri të keq, apo do të justifikoheshit se e bëtë nga nevoja? Përsëri këtu do të zbulonit standardet morale.

9-Nëse lumturia do të ishte para, cili do të ishte profesioni juaj? Këtu do të zbulonit shpresat, ëndrrat, si dhe çfarë ndjen se po i mungon këtij personi në jetë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat