6 raste kur dëshira e lartë seksuale mund të jetë shenjë e traumave të së kaluarës

Life style

6 raste kur dëshira e lartë seksuale mund të jetë shenjë e traumave të së kaluarës

Më: 19 prill 2022 Në ora: 00:35
Foto ilustrim

Njerëzit e përballojnë traumën në mënyra të ndryshme, dhe ndonjëherë mund të mos e kuptoni se sjellja është e lidhur me të kaluarën tuaj. Një mënyrë mund të jetë nëpërmjet sjelljes hiperseksuale, e cila mund të duket si fiksim pas seksit, praktika të pasigurta seksuale dhe ndjesi e pakënaqur pas seksit.

Një studim i vitit 2021 në Journal of Affective Disorders zbuloi se sjellja hiperseksuale mund të jetë një reagim ndaj traumave të së kaluarës dhe se është e lidhur me çrregullimin e stresit post-traumatik dhe depresionin.

1. Ju e vendosni seksin në radhë të parë

“Prioriteti i seksit mbi gjërat e tjera, si ruajtja e jetës së përditshme, është një flamur i kuq për seksualitetin jo të shëndetshëm.”

2. Ndiheni keq me veten pas seksit

Të pendoheni shpesh për takimet tuaja seksuale mund të jetë një shenjë e traumës.

3. Jeni duke u përfshirë në sjellje të rrezikshme

Të bësh seks të ‘rrezikshëm’, për shembull, mospërdorimi i mbrojtjes ose mosnjohja e statusit të shumë partnerëve të rinj, mund të jetë një shenjë tjetër.

4. Po përdorni seksin për të kontrolluar mendimet tuaja ose veprimet e të tjerëve

Njerëzit me trauma të kaluara mund ta përdorin seksin si një formë kontrolli mbi mendimet e tyre, ose mbi veprimet e të tjerëve, në vend që të promovojnë intimitetin.

5. Ju ndiheni të varur nga seksi

Ekziston një ndryshim midis shijimit të seksit dhe ndjenjës së varësisë ndaj seksit. Kjo e fundit mund të përfshijë kërkimin e seksit “si një mënyrë për të marrë goditjen e radhës, të ngjashme me varësinë ndaj drogës ose alkoolit

6. Mund të shkëputeni nga trupi juaj gjatë seksit

Individët që kanë përjetuar abuzime seksuale të përsëritura shpesh mësojnë të shkëputen nga trupat e tyre. Ky është një proces ku ata mpihen emocionalisht për të përballuar traumën e përsëritur. Mendja dhe trupi i tyre shkëputen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat