Ëndrrat e shkatërruara nga dashuria sjellin dhimbje dhe kujtime zemërthyese

Life style

Ëndrrat e shkatërruara nga dashuria sjellin dhimbje dhe kujtime zemërthyese

Më: 19 prill 2022 Në ora: 14:06
Foto ilustrim

Kur uniteti i dashurisë ndërpritet ose përfundon, ne mund të bëhemi të vetëdijshëm për dobësinë tonë. Ndarja romantike mund të konsiderohet një humbje e paqartë, pasi personi që është larguar ekziston ende mes nesh. Ne mund të përjetojmë pikëllim, jo vetëm për personin që donim dhe humbëm, por edhe për fantazinë se kush kishim menduar ose shpresuar se mund të ishte tjetri. Dashuria e bazuar në fantazi shpesh i nënshtrohet pasigurisë që përfundimisht e shoqëron atë.

Kujtime zemërthyese

Problemi i thyerjes së zemrës qëndron në kujtimet tona të lidhjes emocionale me personin që humbëm. Kujtimet emocionuese dhe të këndshme të shoqëruara me ankthin e humbjes e mbajnë personin në dhimbje. Ajo që i përndjek ata që pikëllohen nga dashuria e humbur është fantazma e çdo gjëje të mirë; kujtimet e tyre të dëshirës dhe përmbushjes. Kujtimet shqetësuese, të zemëruara ose të hidhura mund të mbajnë përkohësisht kujtime pozitive, por ato përfaqësojnë lidhjen tonë të vazhdueshme.

Turpi i dhimbjes së zemrës

Turpi i fshehur shpesh dominon përvojën e humbjes romantike, shoqëruar me dëshirën për të rivendosur atë që ka humbur. Gjendja e turpit që lidhet me humbjen e marrëdhënies mund të bëhet aq toksike, saqë ato perceptohen si depresion. Turpi është emocioni i poshtërimit dhe i tjetërsimit, i ndier si një sëmundje shpirtërore ose si një mundim i brendshëm. Momente të tilla turpi na lënë të mundur, të tjetërsuar dhe pa dinjitet apo vlerë

Rikuperimi dhe kujtimi

Si njerëz, ne kemi një kapacitet për t’u shëruar nga plagët e dhimbjes së zemrës, por sistemi ynë i kujtesës, të cilin evolucioni i projektuar për të mbrojtur zgjedhjet tona të ardhshme, duket se nuk na lë ta harrojmë. Truri ynë angazhohet në mënyrë aktive me imazhet e një të kaluare të kujtuar. Kujtesa mund të sjellë një përvojë të hershme, por të pazgjidhur turpi, që mund të ketë përfshirë një tradhti dërrmuese ose kujtimin e një marrëdhënieje të rëndësishme personale që ishte dorëzuar. Plagët e vjetra mund të na lënë me intolerancë ndaj pasigurisë që shoqëron cenueshmërinë e ndjerë kur kërkojmë dashuri të re. Megjithatë, nëse mund ta njohim turpin dhe përvojën tonë historike për të, mund të përdorim momentet kur turpi i një lidhjeje të thyer bëhet një mundësi e papritur për të parë brenda vetes, për të mësuar ose për të bërë veten ndryshe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat