Si mund të bëheni pjesë e shoqërisë kur nuk ndiheni të sigurt me veten?

Life style

Si mund të bëheni pjesë e shoqërisë kur nuk ndiheni të sigurt me veten?

Më: 12 maj 2022 Në ora: 23:17
Foto ilustrim

Takimi mund të jetë argëtues, por gjithashtu mund të jetë një akt cenueshmërie. Po takoni njerëz të rinj, po hapeni me të tjerët dhe shpesh mund të përballeni me refuzim. Nuk është e lehtë të vendosësh veten atje, veçanërisht kur ke humbur besimin te vetja.

Kështu ndihet lexuesi ynë Norah. “Si mund të dilni nga një rutinë dhe si mund ta vendosni veten atje, veçanërisht kur nuk ndihem e sigurt në veten time,” shkruan ajo. Askujt nuk i pëlqen të jetë në një rrëmujë dhe kur ne po luftojmë të takojmë dikë të mirë, mund të ndihet si një cikël i vetë-përjetësuar

A duhet të takohemi nëse nuk ndihemi të sigurt në vetvete?

“A po kërkoni dikë tjetër që t’ju bëjë të ndiheni më të sigurt dhe t’ju vërtetojë? Po kërkoni të ndiheni më pak të vetmuar? Apo je gati të kontribuosh në një marrëdhënie të re?” Pyet Lolay: “Nëse i jeni përgjigjur po dy të parave, mund të mos jetë koha më e mirë për të hyrë në një marrëdhënie të re.” Takimi, është i ndërlikuar. Kur po shkon siç duhet, mund të jetë një nxitës i vërtetë i besimit, por gjithashtu nuk ka gjasa të veprojë si një zgjidhje për vetëvlerësimin e ulët ekzistues.

Cilat janë disa mënyra se si mund të krijojmë besim?

Siç thotë Lolay: “Besimi i brendshëm fillon me ndërtimin e një marrëdhënieje me veten.” Këtu janë pesë mënyra që ajo sugjeron për ta trajtuar këtë:

Kaloni kohë vetëm dhe bëni gjëra që ju sjellin gëzim.

Bëni punën e brendshme. Kaloni kohë duke eksploruar se nga vjen vetëbesimi juaj i ulët.

Bëni një listë të pikave tuaja të forta dhe cilësive të mira. Si do të të përshkruante një mik? Cilat janë momentet tuaja më krenare

Vendosni kufij. Për shembull, nëse e gjeni veten duke e krahasuar veten me të tjerët në mediat sociale, merrni parasysh të mos ndiqni ato llogari ose të kufizoni kohën e kaluar për të lëvizur.

Sfidoni veten me hapa të vegjël. Kjo mund të jetë përshëndetje për dikë që normalisht nuk do ta kishit ose regjistroheni në një klasë ku nuk dëshironi të shkoni vetëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat