Stresi thuajse shkaktari kryesor që nuk ju lejon të merrni barkun që ëndërroni

Life style

Stresi thuajse shkaktari kryesor që nuk ju lejon të merrni barkun që ëndërroni

Më: 16 maj 2022 Në ora: 10:30
Foto ilustrim

Stresi dhe barku? Si mund të lidhet stresi që ndjeni me dhjamin e barkut? Dhe akoma! Christina Mavridou, mësuese e edukimit fizik, trajnere personale, ju tregon se si të menaxhoni stresin për të pasur rezultatin që dëshironi.

Bëni një mini meditim

Stresi i vazhdueshëm dhe intensiv shkakton rritjen e sekretimit të kortizolit në trupin tuaj, një hormon që rrit depozitimin e yndyrës në bark. Nga ana tjetër, një studim në revistën International Journal of Behavioral Medicine zbuloi se njerëzit me një vetëdije të fortë kishin 25% më pak gjasa të ishin obezë dhe kishin më pak yndyrë në bark sesa homologët e tyre “jo aq zen”. Për të reduktuar menjëherë tensionin, provoni këtë meditim të lehtë të sugjeruar nga trajnerja personale Kirsten Beverley-Waters: “Mbyllni sytë, vendosni duart në bark dhe përqendroni mendimet tuaja në ajër, pasi është themeli i energjisë dhe forcës suaj.

Qetësohuni para gjumit

Mungesa e gjumit dihet se çon në shtim në peshë: Një studim gjashtëvjeçar i botuar në International Journal of Obesity zbuloi se njerëzit që flinin më pak se 6 orë fituan më shumë se dy herë më shumë yndyrë, kryesisht në bark, krahasuar me ata që flinin, shumë më pak ose më pak ose 8 orë. Për të fjetur më mirë, shkëputeni nga stimujt vizualë 1 orë para se të shkoni në shtrat, nëse keni një kafshë shtëpiake, nxirreni atë nga dhoma e gjumit dhe vendoseni termostatin në 16-17ºC.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat