Të flasësh për seksin me partnerin tuaj mund të jetë sfiduese, por ju duhet ta bëni

Life style

Të flasësh për seksin me partnerin tuaj mund të jetë sfiduese, por ju duhet ta bëni

Më: 16 maj 2022 Në ora: 16:00
Foto ilustrim

Arsyeja pse njerëzit përfundojnë duke kërkuar terapi seksuale nuk është humbja e dëshirës, dallimet në stilet seksuale, problemet me përjetimin e orgazmave ose mosfunksionimi erektil (të gjitha këto janë ankesa të zakonshme), por më tepër turpi dhe frika që i pengojnë ata të trajtojnë hapur dhe sinqerisht shqetësimet, nevojat ose dëshirat e tyre seksuale me partnerin e tyre.

Dhe këtu është një rrëfim i vërtetë nga një terapist seksi-neuroshkencëtar

Për shkak të punës sime, kaloj aq shumë kohë duke folur për seksin, duke menduar për seksin dhe duke hulumtuar seksin, saqë ndonjëherë thjesht lodhem nga kjo temë. Ndërsa bëja studimin tim mbi atë që ndodh në tru gjatë stimulimit seksual dhe orgazmës, nuk mund të ndaloja së menduari për atë që po ndodhte në trurin tim që rrëmbeu seriozisht aftësinë time për t’u çlodhur gjatë përvojës. Por, mjafton të thuhet, një nga mënyrat më të mëdha për të mbyllur një përvojë të mirë seksuale është të mendosh mendime shpërqendruese, të tilla si ajo që po ndodh (ose jo) në trurin ose trupin tuaj, kur po përpiqeni të shijoni ndjesitë.

Seksi i mirë nuk ndodh gjithmonë, por shpesh kërkon komunikim të vazhdueshëm

Një nga mitet më të dëmshme për seksualitetin buron nga besimi i gabuar se seksi i mirë ndodh vetëm për të gjitha çiftet. Që një jetë e mirë seksuale duhet të lulëzojë organikisht dhe spontanisht në një marrëdhënie, dhe nëse nuk ndodh, diçka nuk është “e gabuar”.

Të flasësh për seksin mund të jetë sfiduese

Kuptoni se të folurit për seksin me partnerin tuaj mund të shkaktojë ankth për të dyja palët. Ajo që dimë për partnerët që përfundojnë duke krijuar potencial seksual gjatë gjithë jetës është se ata mësojnë të anojnë në skajet e bisedave të vështira dhe të përballen me çështjet ballë për ballë.

Mos u mundoni të flisni për seksin në mënyrë spontane, bëni një takim për të biseduar dhe vendosni një qëllim pozitiv

Mos u përpiqni të flisni për seksin pa krijuar një hapësirë të sigurt për ta bërë këtë. Ka të ngjarë të keni një bisedë më produktive dhe konstruktive nëse e krijoni me qëllim. Mënyra se si e krijoni dëshirën për të diskutuar seksin është thelbësore. Kur kërkoni të bëni një bisedë seksi, partnerët mund të nxitojnë në përfundimin se diçka nuk është në rregull, që është “korniza e problemit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat