Dashuria është për ata që kanë guxim dhe bindje. Nuk ka çifte perfekte!

Life style

Dashuria është për ata që kanë guxim dhe bindje. Nuk ka çifte perfekte!

Më: 16 maj 2022 Në ora: 20:21
Foto ilustrim

Nuk do të ketë vetëm ditë drite dhe qetësie. Brenda secilit prej nesh banon një luginë e errët me shumë forma. Disa e kanë krijuar me kalimin e kohës dhe të tjerët me dhimbje. Por ndjenjat janë aty dhe ato lëvizin në ciklin e tyre.

Kur jeni vetëm, domethënë jashtë një marrëdhënieje, këto krijesa brenda jush duket se janë në gjumë ose janë zhdukur. Gjërat që mund të shqetësojnë kalojnë në një gjendje pushimi si: xhelozia, frika dhe pasiguritë.

Pas marrjes së vendimit për të lidhur, një lloj alarmi do të bjerë në luginë dhe krijesat do të zgjohen njëra pas tjetrës. Gradualisht, me çdo situatë ose shkas kujtese, krijesat do të zgjohen.

Dhe edhe më i rrezikshmi nga të gjithë mund të zgjohet.

Më i fuqishmi është sigurisht NCC (kontroll-neuroti-kompulsiv). Ai që do të sjellë vuajtje dhe perceptime të tmerrshme. Ai trazon ujërat e thella dhe nxjerr në sipërfaqe ndjenja shqetësimi dhe mbytjeje.

Çfarë duhet bërë?

Hapi i parë është ndërgjegjësimi dhe pranimi. Njerëzit mund dhe duhet të punojnë. Mbështetja dhe mirëkuptimi i partnerit të ri do të jetë thelbësore.

Në fund të fundit, edhe krijesat e tij do të zgjohen. Duhet mbajtur mend se receta e vjetër nuk shëron të keqen e përforcuar.

Nevojitet një format i ri në marrëdhënie dhe në ndërveprim. Gjërat e përdorura në të kaluarën duhen shfuqizuar dhe punuar deri në eliminimin e tyre: mosbesimi i tepruar, ndëshkimi me heshtje, ndërprerja e menjëhershme e dialogut, xhelozia e pabazë, ngritja e tonit të zërit dhe heqja dorë nga tjetri.

Dëshironi rezultate të reja dhe një cilësi të re në marrëdhënie?

Bëni gjëra të reja. Dialogu duhet të jetë konstant, por pa peshuar. Dialog i shëndetshëm nuk do të thotë të zhyteni në problemet e njëri-tjetrit apo ta ktheni marrëdhënien në terapi të vazhdueshme.

Gjithçka ka të bëjë me pozicionimin, transparencën, shtrirjen, durimin dhe humorin e mirë. Kur një fëmijë nuk di të shpjegojë dhimbjen, ai ka pastërtinë e lëvizjes të tregojë dhe të thotë: “këtu dhemb” …

Përballja me krijesat së bashku rrit respektin dhe krijon një lidhje njerëzore midis të dyve: nuk ka as më të fortë as më të dobët. Janë dy persona që janë në fazën e rritjes, vetënjohjes dhe bashkëpunimit.

Marrëdhënia është punë e vështirë. Dashuria është për ata që kanë guxim dhe bindje. Nuk ka çifte perfekte. Ka punëtorë të përkushtuar për historinë e tyre të dashurisë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat