2 ‘sekrete’ që duhet të dini, para se t’i kërkoni partnerit të ndryshojë diçka te vetja e tij/e saj!

Life style

2 ‘sekrete’ që duhet të dini, para se t’i kërkoni partnerit të ndryshojë diçka te vetja e tij/e saj!

Më: 16 maj 2022 Në ora: 20:56
Foto ilustrim

Një studim i ri i botuar në Journal of Social and Personal Relationships eksploron mënyra të shëndetshme në të cilat një "partner në ndryshim" mund të kontrollojë emocionet e tij negative, ndërsa bën një ndryshim që partneri u kërkon të bëjnë.

“Të kërkosh të ndryshosh mund të ngjallë disa emocione intensive, dhe kështu, të shikosh se si njerëzit që u kërkohet të ndryshojnë mund t'i menaxhojnë këto emocione në një mënyrë adaptive dukej si një pyetje e natyrshme”, thotë psikologia Natalie Sisson nga Universiteti i Torontos, Mississauga.

Në mënyrë të veçantë, studimi krahasoi dy qasje që njerëzit zakonisht marrin kur takohen me një kërkesë për ndryshim:

Shtypja. Kur njëri nga partnerët përpiqet të fshehë ose minimizojë emocionet e tij negative rreth kërkesës.
Rivlerësimi. Kur secili partner mendon për situatën në një mënyrë të re për të ndryshuar ndikimin e saj emocional ose kuptimin personal.

Për të siguruar një ndryshim të qetë dhe pa konflikte në një marrëdhënie, partneri që ka kërkuar ndryshimin duhet:

Të bëjë një kërkesë efektive ndryshimi. Një kërkesë e qartë dhe e drejtpërdrejtë për ndryshim (në krahasim me atë që është e paqartë ose e nënkuptuar) komunikon se ka një problem në marrëdhënie dhe mund të ndihmojë në ndryshimin e partnerëve, mund t'i ndihmojë ata të përcaktojnë se çfarë mund të bëjnë për të përmbushur kërkesën e partnerit të tyre. Për shembull, t'i thoni partnerit se përpjekjet e tij për të ndryshuar po vihen re dhe po vlerësohen, mund të çojë në sukses dhe në afrimin e çifteve duke ndihmuar në zgjidhjen e konfliktit.

Të jetë mbështetës. Një kërkesë ndryshimi duhet gjithashtu të balancohet me mbështetjen, duke pasur parasysh që ne e dimë se kërkesat për ndryshim janë të vështira për t'u dëgjuar. Është gjithashtu e rëndësishme që ndryshimi i partnerëve të ndihet i mbështetur gjatë procesit të ndryshimit dhe që partnerët = të japin komente se si po shkojnë gjërat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat