Jeni më inteligjent emocionalisht se partneri juaj?

Life style

Jeni më inteligjent emocionalisht se partneri juaj?

Më: 19 maj 2022 Në ora: 13:31
Foto ilustrim

“Çiftet vijnë me një partner duke u ankuar se nuk ka intimitet apo dashuri në marrëdhënien e tyre për shkak të partnerit të tyre.’’- psikologie çiftesh.

Mbretëresha e intimitetit

Ky partner (shpesh femra në një çift heteroseksual) po vdes për më shumë intimitet, por nuk e ka marrë për vite me radhë. Në mendjen e saj, partneri i saj është arsyeja e vetme që ajo nuk e ka atë intimitet që dëshiron dhe e meriton. Ajo tregon se ka marrëdhënie shumë të thella me miqtë dhe familjen, por jo me të.

Partneri emocionalisht “me aftësi të kufizuara”.

Përballë saj zakonisht ulet një partner më i heshtur (zakonisht mashkulli në çiftet heteroseksuale), i cili është cinik dhe thotë se çfarëdo që ai thotë ose bën nuk është mjaft e mirë për të. Ashtu si shumë burra të tjerë, ai do të pranojë në heshtje të shihet si “i paaftë emocionalisht”. Marrja e një roli të tillë e çliron atë nga nevoja për të qenë emocionalisht i pranishëm ose i pambrojtur dhe ka pak pritshmëri prej tij. Taksa e tij më e madhe për këtë rol është se ai nuk është i respektuar, i parë apo i dëshiruar. Prandaj, ai duhet të verbojë veten ndaj përçmimit dhe zhgënjimit të mbretëreshës së tij dhe t’i drejtohet cinizmit dhe amnezisë së marrëdhënieve.

Pse ndodh kjo?

Kjo dinamikë është rezultat i asaj që Terry Real e quan “patriarkalizëm psikologjik”, i cili është i dëmshëm si për burrat ashtu edhe për gratë: djemtë duhet të durojnë “humbjen e marrëdhënieve”, duke i lënë ata emocionalisht analfabetë dhe të paaftë për të njohur emocionet e tyre (lexoni më shumë rreth luftoni të ndiheni këtu). Gratë në mënyrë të ngjashme paguajnë një çmim – të izoluar nga shprehja e vetëbesimit dhe agresionit, shpesh duke i lënë ato të etiketohen si viktima ose martire.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat