Gratë me taka të larta perceptohen si më tërheqëse, femërore dhe me status më të lartë

Life style

Gratë me taka të larta perceptohen si më tërheqëse, femërore dhe me status më të lartë

Më: 20 maj 2022 Në ora: 17:27
Foto ilustrim

A mund t’ju bëjë të dukeni më tërheqëse veshja e takave të larta? Sipas një studimi, takat e larta mund ta bëjnë një grua të duket më tërheqëse seksualisht, status më të lartë dhe më femërore.

Takat e larta kanë qenë prej vitesh një element kryesor i modës së grave. Ato shihen si zgjedhja e duhur për shumë ngjarje sociale dhe profesionale. Pavarësisht kësaj, ato mund të jenë të dhimbshme për të hyrë, kështu që cili është përfitimi?

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se burrat e shohin ecjen e një gruaje si më tërheqëse kur ajo vesh taka, për shkak të ndryshimit të lakimit të mesit nga thembra, ekzagjerimit të gjoksit dhe ijeve dhe rritjes së animit të legenit. Mbajtja e takave mund të sinjalizojë edhe shëndetin, për shkak të “kostos” së veshjes së tyre, që është shqetësimi. Për më tepër, takat e larta priren të jenë më të shtrenjta dhe mund të jenë një simbol statusi.

Studimi tregoi se njerëzit vlerësuan siluetën e veshur me taka si më tërheqëse, më femërore dhe më pak mashkullore sesa siluetën e veshur me taka. Nuk kishte dallime domethënëse me mënyrën se si pjesëmarrësit i vlerësuan variablat e personalitetit, të tillë si inteligjent, i dashur, miqësor ose i suksesshëm. Kjo është e rrallë në seksualizim, i cili zakonisht shërben për të nënvlerësuar inteligjencën e grave. Pjesëmarrësit meshkuj i vlerësuan të dyja siluetat si një potencial më të mirë bashkëshortor sesa pjesëmarrëset femra.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat