Shkenca pretendon se stresi modifikon perceptimin tuaj të shijes

Life style

Shkenca pretendon se stresi modifikon perceptimin tuaj të shijes

Më: 22 maj 2022 Në ora: 06:37
Foto ilustrim

Puna, pasiguria sociale, ekonomike, problemet e marrëdhënieve… Ka shumë sfida që ndikojnë në ekuilibrin tuaj psikologjik. Për shembull, ju përjetoni rraskapitje fizike dhe mendore, shqetësime të gjumit, dhimbje koke, etj. Megjithatë, ju mund të mos jeni të vetëdijshëm për një efekt tjetër mjaft kurioz. Fakti që stresi modifikon perceptimin tuaj të shijes.

Pse stresi modifikon perceptimin tuaj të shijes?

Në kohë stresi, është e zakonshme që trupi juaj ju kërkon të hani më shumë gjëra të ëmbla. Megjithatë, dhe ky është paradoksi, ju nuk e shijoni atë pastë, tortë ose copë frutash në të njëjtën mënyrë si më parë. Në fakt, ju mbeteni të dëshironi më shumë sepse nuk ju kënaq dhe nuk gjeneron të njëjtin kënaqësi shqisore si më parë.        

Stresi modifikon perceptimin e shijes dhe oreksit tuaj

Ne e dimë se stresi modifikon perceptimin e shijes dhe ndryshon oreksin. Për më tepër, ai e bën këtë në mënyra të ndryshme. Për shembull, ka nga ata që ndjejnë nevojën pothuajse të vazhdueshme për të konsumuar ushqime të pasura me karbohidrate dhe yndyrna. Në fakt, ata po përpiqen të qetësojnë sistemin e tyre nervor përmes rritjeve të vogla të dopaminës dhe serotoninës. Megjithatë, kjo ndjenjë e përmbushjes është vërtet e shkurtër. Përveç kësaj, ka ndryshimin e shijes që kemi përmendur tashmë. Në fakt, ndjenja e kënaqësisë është e paplotë dhe personi mbetet me një ndjenjë pakënaqësie të përhershme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat