Një ditë do të të përqafojnë aq fort sa do të bashkohen pjesët e tua të thyera

Life style

Një ditë do të të përqafojnë aq fort sa do të bashkohen pjesët e tua të thyera

Më: 22 maj 2022 Në ora: 07:42
Foto ilustrim

Një ditë dikush do t’ju përqafojë aq fort sa do t’i bashkojë të gjitha pjesët tuaja të thyera; ju do të shëroheni nga të gjitha dhimbjet tuaja, ato do të avullojnë në një sekondë dhe do të gjeni përsëri buzëqeshjen tuaj.

Përqafimi është një përkëdhelje, një poezi e shkruar në lëkurë që na ngushëllon dhe forcon lidhjet tona emocionale, duke na larguar frikën. Ai largon disi ndjenjën e kaosit, edhe nëse asgjë nuk zgjidhet, ne mbushemi me forcë.

Ka përqafime që përmbajnë aq shumë forcë saqë jo të na thyejnë, por edhe na rregullojnë. Kjo sepse, për ta thënë poetikisht, ata na akordojnë emocionalisht. Në fakt, edhe nëse nuk është mënyra e vetme dhe as e domosdoshme, përqafimi na ndihmon të punojmë në ndjeshmërinë tonë dhe rrjedhimisht, në inteligjencën tonë emocionale.

Ka njerëz dhe NJERËZ (po, me shkronja të mëdha)

Ka njerëz dhe Njerëz, të gjithë do të biem dakord për këtë. Ata me të cilët kemi afinitetin më të madh janë ata që përbëjnë “shtëpinë” tonë, gjithnjë e më afër emocioneve, mendimeve dhe besimeve tona. Në përgjithësi, kur dikush na pëlqen, na pëlqen edhe ai (jo në aspektin seksual). Sidomos sepse mund të tregohemi më natyrshëm dhe të sillemi në mënyrë të relaksuar, gjë që na lejon të buzëqeshim më shumë dhe që i bën shkëmbimet shumë më të ëmbla dhe më të këndshme.

Ky rreth kthehet në një ves pozitiv: sa më shumë të ndihemi të dashur, aq më shumë i duam ata që na duan. Një faktor përcaktues i kësaj dashurie të veçantë ka përqafimet, përkëdheljet dhe puthjet si manifestimin e saj të preferuar.

NJERËZIT e mi janë ata që më kanë përqafuar në kohë të mira dhe të këqija

Këta njerëz të veçantë për të cilët flasim zakonisht, janë të njëjtët që na kanë qëndruar në krah; sidomos në kohët tona më të këqija, kur ndiheshim më keq, ata na qëndronin pranë për të na përqafuar. Sa më të dëshpëruar të jemi dhe sa më shumë dyshime të kemi për veten dhe botën që na pret, aq më domethënëse janë përqafimet dhe demonstrimet e interesit dhe dashurisë ndaj atyre që na tregojnë vlerësim dhe dashuri të pakushtëzuar.

Në fund të fundit, sa më të thyer jemi, aq më shumë jemi të vetëdijshëm për dashurinë që ndjejmë për ata që na duan dhe që rezervon një pjesë të tij për të na shpërblyer dhe për të na treguar gjithë dashurinë që meritojmë.

“Është koha që keni humbur për trëndafilin tuaj që e ka bërë atë kaq të rëndësishëm”, shkruante Saint Exupéry në “Princi i Vogël”. Kjo formon një nga shtyllat më të rëndësishme të marrëdhënieve tona dhe se si këto përqafime që vijnë nga trëndafilat tanë përbëjnë pjesët tona të thyera. Pavarësisht nëse ka shumë apo pak ngjashmëri me NJERËZIT tanë, është vërtet emocionuese dhe tërheqëse të mendosh se diçka e veçantë dhe unike na bashkon. NJERËZIT tanë janë ata që na bëjnë të mendojmë dhe të ndiejmë se “ai më do për atë që jam, jo për opinionet apo interesat e mia”.

Është gjëja më e këndshme dhe e mrekullueshme, ajo që na ngushëllon më shumë në momentet në të cilat brendësia jonë copëtohet; na kujton se, pavarësisht pjesëve të shumta të thyera që e bëjnë të pamundur numërimin e të gjitha pjesëve, ne jemi njerëz të plotë dhe të pazëvendësueshëm për ata që përqafohen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat