A ndikon emri juaj në personalitetin që keni?

Life style

A ndikon emri juaj në personalitetin që keni?

Më: 23 maj 2022 Në ora: 16:12
Foto ilustrim

Prindërit shpesh kalojnë një kohë të gjatë duke zgjedhur një emër për fëmijën e tyre. Përpara se të marrin një vendim, ata zakonisht konsiderojnë shumë alternativa, konsultohen me familjen dhe miqtë dhe mendojnë gjatë. Kjo nuk është aspak befasuese pasi emrat që na janë vënë janë me ne për gjithë jetën dhe janë jashtëzakonisht të rëndësishëm.

Pse emri juaj ndikon në personalitetin tuaj?

Emri juaj është një nga gjërat e para që do të lidhni me identitetin tuaj. Është përmes emrit tuaj që ju e njihni veten. Prandaj, ajo bëhet baza e konceptit që keni për veten tuaj. Kështu, në varësi të faktit nëse ju pëlqen apo jo emri juaj dhe nëse e lidhni atë me karakteristika negative apo pozitive, ju do të krijoni një imazh përkatës për veten tuaj. Në fakt, ju do t’i konsideroni atributet e tij si të qenësishme për ju.

Vetëvlerësimi dhe përshtatja psikologjike

Përshtatja psikologjike është shkalla në të cilën ne dimë të përballemi dhe të përshtatemi me rrethanat, të funksionojmë siç duhet, të shmangim konfliktet dhe të arrijmë mirëqenien. Një studim i botuar në vitin 2006 zbuloi se njerëzit që ishin më të kënaqur me emrin e tyre treguan përshtatje më të madhe psikologjike.

Marrëdhëniet dhe neglizhenca ndërpersonale

Siç e përmendëm më herët, emri juaj ushtron një ndikim të rëndësishëm në mënyrën se si të tjerët ju perceptojnë dhe ju trajtojnë. Për të dhënë një shembull, emri juaj jep të dhëna për origjinën tuaj kulturore. Prandaj, nëse ka ndonjë paragjykim racist rreth tij, kjo mund t’ju mbyllë disa dyer.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat