Gratë përfshihen në sjellje seksuale të rrezikshme me partnerë më tërheqës, zbulon studimi

Life style

Gratë përfshihen në sjellje seksuale të rrezikshme me partnerë më tërheqës, zbulon studimi

Më: 24 maj 2022 Në ora: 16:21
Foto ilustrim

Sipas një studimi të fundit, gratë raportojnë një tendencë më të madhe për t’u përfshirë në sjellje të rrezikshme seksuale me partnerë më tërheqës dhe kur ato përdorin seksualitetin e tyre si një mjet për të mbajtur bashkëshortin.

Teoria e investimit prindëror parashtron se gratë janë gjinia më diskriminuese në zgjedhjen e bashkëshortëve duke qenë se ato investojnë më shumë në pasardhësit (d.m.th., shtatzënia dhe laktacioni). Preferencat e bashkëshortit të grave ndryshojnë për partnerët afatgjatë dhe afatshkurtër. Për marrëdhëniet e gjata romantike, gratë kanë një preferencë për burrat që shfaqin potencial për të përvetësuar burime dhe burra që kanë tipare pozitive, si pjekuria dhe mirësia.

Për marrëdhëniet afatshkurtra, gratë kanë një preferencë më të fortë për treguesit e gjeneve të mira, të tilla si tërheqja fizike, maskuliniteti, inteligjenca dhe dominimi – këto tipare sinjalizojnë cilësinë gjenetike që mund t’u sigurojë pasardhësve avantazhe mbijetese. Disa studime sugjerojnë se në fazën e vonshme folikulare të ciklit menstrual (d.m.th., kur një grua është pjellore), gratë përjetojnë një rritje të preferencës së tyre për shenjat e supozuara të imunokompetencës për marrëdhëniet afatshkurtra. Për shembull, gratë raportojnë preferenca më të forta për burrat që kanë tipare mashkullore dhe simetrike, dhe janë më të tërhequr nga dominimi, më afër ovulacionit.

Marrja e rrezikut seksual është një fenomen i zakonshëm, me gratë që raportojnë gatishmëri më të madhe për të rrezikuar shtatzëninë me burra fizikisht tërheqës dhe burra që tregojnë përkushtim, perspektiva të mira financiare, si dhe status të moderuar në të lartë social.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat