6 sekretet që duhet të dimë për ndikimin e stresit në shëndetin tonë

Life style

6 sekretet që duhet të dimë për ndikimin e stresit në shëndetin tonë

Më: 24 maj 2022 Në ora: 17:38
Foto ilustrim

Tendosja e jetës – nga konfliktet e përditshme, deri te humbjet e mëdha – mund të zgjasë mirëqenien tonë deri në pikën e thyerjes. Nuk është më sekret se stresi është i keq për shëndetin tuaj…

Njohja e lidhjes midis stresit dhe sëmundjes thjesht ju jep diçka tjetër për t’u shqetësuar, duke shtuar edhe më shumë stres. Nëse e vlerësoni shëndetin tuaj, ndoshta duhet të ndaloni së lexuari tani.

1. Ekspertët nuk pajtohen rreth asaj që llogaritet si stresuese

Askush nuk e kundërshton që ngjarje të caktuara shkaktojnë stres të rëndë psikologjik (dhe fiziologjik). Vdekja e një bashkëshorti, diagnostikimi me një sëmundje terminale dhe ndarja e fëmijëve nga prindërit janë padiskutim “ngjarje të mëdha stresuese të jetës”.

2. Stresi mund të ndikojë në një listë të gjatë sëmundjesh

Depresioni dhe sëmundjet e zemrës zakonisht lidhen me ngjarje stresuese, por ndikimi i stresit shtrihet edhe në probleme të tjera shëndetësore.

3. Të jesh i stresuar nuk do të thotë se do të sëmuresh

Nuk ka dyshim se traumat dhe ngjarjet stresuese mund të dëmtojnë shëndetin tuaj. Por, jo gjithmonë. “Në përgjithësi,” shkruajnë Cohen dhe kolegët, “shumica e njerëzve që përjetojnë ngjarje stresuese nuk sëmuren”.

4. Ngjarjet stresuese nuk ndodhin rastësisht

Përveç fatkeqësive natyrore relativisht të rralla, aksidenteve fatale dhe disa përjashtimeve të tjera të këqija, ngjarjet stresuese nuk janë sulmues me mundësi të barabarta.

5. Sëmundja mund të vijë përpara stresit

Ndërsa disa prova mbështesin nocionin se stresi mund të inicojë sëmundje të ndryshme, ky mund të mos jetë rasti për njerëzit me të vërtetë të shëndetshëm.

6. Disa ngjarje stresuese janë më të fuqishme se të tjerat

Madhësia e ndikimit të një ngjarjeje stresuese varet shumë nga natyra e stresit. Më të dëmshmet, tregojnë hulumtimet, janë “përvojat që kërcënojnë ndjenjën e kompetencës ose statusit të një individi”, duke goditur “identitetin thelbësor” të një personi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat