Këto 5 zakone në marrëdhënien tuaj tregojnë se aftësitë tuaja të komunikimit kanë nevojë që të përmirësohen

Life style

Këto 5 zakone në marrëdhënien tuaj tregojnë se aftësitë tuaja të komunikimit kanë nevojë që të përmirësohen

Më: 27 maj 2022 Në ora: 18:26
Foto ilustrim

Keni probleme me partnerin që nuk ju kupton? Ndoshta ata nuk e kuptojnë atë që po thoni ose ju injorojnë haptazi. Ju ndoshta nuk e kuptoni se keni aftësi të dobëta komunikimi.

“Unë kam qenë si ju. Unë kam qenë ai që nuk ka qenë i qartë në komunikimin e asaj që doja, por nuk e kisha idenë se ishte kështu. Gjithçka që pashë ishte rezultati i moskomunikimit tonë: telashe në marrëdhënien time.”

Pesë zakonet e marrëdhënieve që nënkuptojnë se aftësitë tuaja komunikuese kërkojnë punë:

Ju supozoni se partneri juaj ju kupton ose e di se çfarë dëshironi

Supozimet janë vrasësi i komunikimit të ndershëm që çojnë në marrëdhënie jo të shëndetshme. Pse? Sepse zakonisht janë në kokën tuaj dhe nuk fliten me zë të lartë.

Keni shumë pritshmëri të pathëna

Vrasësi tjetër i madh në aksionet e komunikimit janë pritjet. Të gjithë e dimë se çfarë janë. Ne presim që ai të nxjerrë plehrat çdo të enjte mbrëma. Ne presim që ai të pastrohet pas vetes në kuzhinë kur i bën vetes një pije, etj.  

Ju nuk e flisni sinqerisht atë që dëshironi me zë të lartë

Ju ndoshta jo – jo gjithmonë, gjithsesi. Pra, çfarë po ju ndalon? A keni ndonjë histori që nuk mund të keni atë që dëshironi? Ose ndoshta vjen për faktin se nuk jeni të qartë në atë që dëshironi.

Të mos jesh në gjendje të thuash, “Jo, kjo nuk funksionon për mua”

Të thuash “jo” nuk është një gjë e lehtë për disa arsye të ndryshme. Ju mund të mendoni se nëse thoni jo, do të lëndoni ndjenjat e partnerit tuaj, kështu që në vend të kësaj thoni “po”, por më pas pendoheni.

Nuk e vëreni sa të paqartë jeni

Po, kjo është një gjë e qartë. Megjithatë, nuk është gjithmonë e lehtë për t’u bërë. Jemi mësuar të mos dëgjojmë veten – nuk dëgjojmë atë që themi apo atë që nuk themi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat