Kur plotësohen dëshirat e shpirtit, shpirti qetësohet!

Life style

Kur plotësohen dëshirat e shpirtit, shpirti qetësohet!

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 13:14
Foto ilustrim

Ta dini se jam shumë krenare për të gjithë ju që përpiqeni të ndryshoni jetën tuaj, një hap i vogël në kohë. Për të gjithë ju që merrni vendimin për të bërë diçka ndryshe, i ofroni vetes një autokujdes bazë.

Dje një mikesha ime më dërgoi mesazhin e mëposhtëm: “Nuk mundesha më brenda. Shkova në breg të detit” dhe, bashkë me mesazhin, më dërgoi edhe dy foto nate nga deti. Ky është një shembull i shkëlqyer i kujdesit për veten dhe ndryshimit personal – kur jemi të stresuar dhe zgjedhim të bëjmë diçka ndryshe, të qetësohemi.

Me të drejtë do më thoni “dhe ngaqë e bëri një herë, i ndryshoi jeta?”. Natyrisht jo! Por perceptimi i saj për atë që mund të bëjë ka ndryshuar. Ka ndryshuar perceptimi i saj nëse është e burgosur i moralit apo nëse ka një zgjedhje. Sepse sa herë që bëjmë një zgjedhje ndryshe, një akt për për të mirën tonë, një akt kujdesi për veten, kjo aftësi e re regjistrohet në trurin tonë.

Dhe sa më shumë e praktikojmë, aq më shumë regjistrohet në neuronet e trurit dhe zhvillohet/bëhet mësimi i ri. Dhe kështu vjen ndryshimi për mirë në jetën tonë: kur zgjedhim të bëjmë diçka ndryshe nga më parë, kur vërejmë ndryshimin brenda nesh dhe kur përsërisim të njëjtën gjë të mirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat