Psikologjia është mahnitëse, ta njihni mund t’ju ndihmojë në jetë

Life style

Psikologjia është mahnitëse, ta njihni mund t’ju ndihmojë në jetë

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 16:02
Foto ilustrim

Psikologjia është një shkencë relativisht moderne dhe për këtë arsye ofron ende shumë surpriza për ata që e studiojnë dhe për ata që janë të apasionuar pas saj. Çdo ditë në institute dhe universitete në të gjithë botën kryhen kërkime dhe sondazhe, të afta për të na bërë të kuptojmë diçka më shumë për funksionimin e mendjes sonë.

Në fakt, truri i njeriut është një kuti e mbyllur, të paktën në një pjesë të madhe. Pavarësisht gjithçkaje, përpjekjet që bëjnë psikologët dhe studiuesit në studimet e tyre, ajnë për të njohur në thellësi mendjen njerëzore. Gjithçka është mëse e thjeshtë. Megjithatë, të gjithë ne të paktën një herë në jetë kemi dëshiruar aftësinë për të lexuar mendjet e të tjerëve, për të hetuar sekretet dhe mendimet e tyre. Padyshim që është diçka që ende sot është e pamundur, për fat të mirë, por psikologjia mund t’ju japë një ndihmë të vlefshme për të interpretuar më mirë qëllimet e njerëzve para jush. Studime të shumta psikologjike kanë treguar se më pak se 10% e komunikimit bazohet në fjalë dhe terma që në të vërtetë thuhen me zë të lartë. Përqindja e mbetur, në fakt, përbëhet nga toni i zërit dhe gjuha e trupit, prandaj, ju mund të kuptoni shumë thjesht duke parë se si të tjerët shqiptojnë një fjali të caktuar dhe gjeste që ata kryejnë. Le të shohim disa truke të thjeshta që mund të provoni t’i zbatoni në bisedat tuaja. Sidoqoftë, kujto që, të jesh në gjendje të lexosh saktë gjuhën joverbale dhe gjithçka që nuk është thënë shprehimisht me zë të lartë nga një person tjetër, duhen vite studimi, prandaj mos i merr të gjitha intuitat e tua si siguri absolute. Mundohuni ta përdorni këtë njohuri si një lojë dhe ta përsosni ngadalë atë. Për pak kohë do të jeni në gjendje të keni intuita të sakta.

Kushtojini vëmendje këmbëve dhe gjymtyrëve të bashkëbiseduesit

Shpesh të gjithë jemi shumë të përqendruar në menaxhimin e shprehjeve në fytyrën tonë dhe pjesët më të afërta të trupit pranë nesh, e cila është arsyeja pse vëmendja për pozicionin e këmbëve të atyre që janë para jush mund të jetë mënyra më e mirë për të kuptuar mendimet. Për më tepër, këmbët tona janë mjet i qartë i emocioneve tona: kur je i shqetësuar, të ndodh të të dridhet njëra këmbë? Kjo ndodh kur kemi ankth ose acarim. Sepse gjymtyrët e poshtme të trupit tonë nuk kanë filtra. Një gjë tjetër që mund të vini re duke vëzhguar këmbët dhe gjithashtu duart e bashkëbiseduesit tuaj është pozicioni i tyre, të kryqëzuara ose të shtrira. Në rast se personi para jush synon të kryqëzojë këmbët, kjo mund të nënkuptojë që ata nuk pajtohen me atë që po thoni. Kryqëzimi i krahëve ka të njëjtin kuptim, por është një gjest më i dukshëm, kështu që ne mund ta konsiderojmë atë si një mosmarrëveshje të përforcuar.

Shikoni fytyrën e atij që keni përpara

Pavarësisht angazhimit, mund të ndodhë që të gjithë të tradhtojnë mendimet e tyre për shkak të një shprehjeje të qartë. Për shembull, nëse ndërsa jeni duke biseduar me dikë, ai fillon të pohojë ca më shpesh duke tundur kokën, duke u përpjekur në fakt të fshehë diçka nga ju. Në veçanti, duket se është e vërtetë siç kur i jepni udhëzime dhe detyra bashkëbiseduesit tuaj, i cili mund të mos jetë në gjendje t’i bëjë ato dhe për këtë arsye përpiqeni ta maskoni mungesën e tij duke tundur kokën më pozitivisht. Gjithmonë duke qëndruar të përqendruar në fytyrë, mos harroni se edhe vetullat zbulojnë mendimet e vërteta të atyre që keni përpara. Kur dikush ngre vetullat, kjo mund të thotë se ndihet i shqetësuar, i frikësuar ose i befasuar. Ngritja e vetullave është një gjest që nuk ndodh rastësisht: sa herë që dikush kontrakton muskujt mbi sytë e bën për një arsye shumë specifike. Për të kuptuar se çfarë do të thotë në të vërtetë, do të duhet të punosh rast pas rasti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat