Pse na pëlqejnë historitë e trishta

Life style

Pse na pëlqejnë historitë e trishta

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 19:17
Foto ilustrim

Përgjatë historisë, njerëzit janë të tërhequr nga histori trilluese, nga tragjeditë e Shekspirit si Hamleti, Romeo dhe Zhuljeta, deri te filmat sfidues si Lista e Shindlerit dhe Titaniku. Megjithatë, për shkak se ne i mendojmë tregimet si një formë argëtimi, interesimi ynë për historitë e trishtuara është quajtur paradoksal.

Ai i lidh njerëzit me emocionet e jetës reale

Kur konsumojmë një histori të trilluar, edhe pse e dimë se nuk është reale, ne automatikisht përjetojmë emocione si përgjigje ndaj saj. Kjo ndodh sepse nëse lidhemi me një histori—dhe veçanërisht nëse e gjejmë veten të transportuar në mënyrë narrative ose të zhytur në histori—përmbajtja e saj emocionale na rezonon në një mënyrë që na bën të ndihemi të vërtetë.

Ju mund të përjetoni trishtim pa ankth

Megjithatë, perceptimet tona për realizmin e një historie janë larg nga e vetmja arsye që na pëlqejnë historitë e trishtuara. Një studim tjetër4 që eksploronte përgjigjet ndaj historive të trishtuara zbuloi se pjesëmarrësit përjetuan po aq trishtim kur kujtonin një ngjarje personale tragjike, sa kur shikonin TV dhe filma tragjikë.

Mund të mendoni se çfarë e bën jetën kuptimplotë

Megjithatë, kërkime të mëtejshme kanë treguar se historitë e trishtuara mund të provokojnë mendime që shkojnë përtej marrëdhënieve tona dhe shtrihen në konsiderata më ekzistenciale. Studiuesit Mary Beth Oliver dhe Anne Bartsch7 e kanë etiketuar ndjenjën e të qenit i prekur nga një histori e trishtuar, prekëse ose e hidhur si “vlerësim” dhe sugjerojnë që njerëzit të kërkojnë histori që do të shkaktojnë këtë ndjenjë kur shpresojnë të zbulojnë kuptimin ose të vërtetat më të thella.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat