​Asnjëherë mos i vendosni këto katër gjëra në pjatalarëse

Life style

​Asnjëherë mos i vendosni këto katër gjëra në pjatalarëse

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 18:43
Foto ilustrim

Ekspertët e pastrimit kanë ndarë katër artikuj që nuk duhet t'i vendosni kurrë në pjatalarëse.

AO.com ka shpërndarë një video të dobishme në faqen e saj të internetit duke shpjeguar se çfarë shkoj dhe çfarë jo në pjatalarëse, si dhe çfarë mund të dëmtojë pajisjen çdo gjë nga kuzhina.

Në video, ata kalojnë një gjë në të njëjtën kohë, duke filluar me pllaka të thyera që janë ringjitur, transmeton “Sun”.

Ata kanë shpjeguar se nuk duhet t'i fusim në pjatalarëse pasi rrezikojmë të thyhen sërish.

Një tjetër artikull që është i ndaluar janë thikat e mprehta të kuzhinës dhe ekspertët shpjegojnë se larja e thikave në temperatura shumë të larta mund t'ju kushtojë shumë në planin afatgjatë. "Cikli i larjes së nxehtë shkakton ndryshkjen e thikave të mprehta të kuzhinës, të cilat do të dalin nga makina dhe do të mpihen."

Dërrasat prerëse prej druri janë të radhës në listë, pasi temperaturat e larta do të bëjnë që ai të përhapet dhe të plasaritet. Ata shtuan se pas vetëm një cikli, dërrasat do të bëhen në formë të pabarabartë dhe të paqëndrueshme.

Në fund, mjafton të lani me dorë gotat dhe kanat e stampuara, të cilat përndryshe do të bëhen të padobishme me kalimin e kohës, pasi temperatura e lartë e pjatalarëses do të fshijë shenjat e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat