Partneri juaj ju bën të ndiheni keq: Çfarë mund të bëni?

Life style

Partneri juaj ju bën të ndiheni keq: Çfarë mund të bëni?

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 13:59
Foto ilustrim

Nëse dashuria dhemb, nuk është dashuri. Nëse personi që thotë se ju do, ju bën të ndiheni keq, duhet t’i tregoni atij dhe të veproni sa më shpejt të jetë e mundur.

Gjëja më e habitshme në këto situata është se, si rregull, ne jemi shumë më tolerantë ndaj abuzimit emocional sesa mendojmë. Në fund të fundit, nënvlerësimi, tallja ose fyerja nuk lë gjurmë fizike dhe ne shpesh priremi të dorëzohemi, duke i thënë vetes se sapo kanë kaluar një ditë të keqe ose duhet të bëjmë përpjekje për t’i trajtuar më mirë. Megjithatë, kjo nuk funksionon dhe ndjenjat tona të shqetësimit vazhdojnë. Natyrisht, këto lloj situatash kanë nevojë për diskutim.  Nëse ndiheni keq në marrëdhënien tuaj ose se ndiheni  të nënvlerësuar, nuk duhet ta lini të shkojë. Kjo për shkak se ato plagë vetëm sa do të bëhen më të mëdha, kështu që ju duhet t’i përballoni ato sa më shpejt të jetë e mundur.

Çfarë duhet të bëni nëse partneri juaj ju bën të ndiheni keq dhe pse ndodh kjo?

Do të ishte mirë të jesh në gjendje të zgjedhësh se si ndihesh, pavarësisht se çfarë bëjnë ose nuk bëjnë të tjerët. Megjithatë, brenda një marrëdhënieje, është jashtëzakonisht e vështirë të qëndrosh indiferent. Kjo sepse marrëdhëniet përmbajnë dashuri, përkushtim, pritshmëri dhe më shumë.

Si mund të sillesh sikur asgjë të mos ketë ndodhur kur personi që dashuron të kritikon, të bën të ndihesh i padukshëm ose të tall ty para njerëzve të tjerë?

Është jo vetëm e pamundur, por edhe shkatërruese. Në fakt, nëse partneri juaj shpesh ju bën të ndiheni keq, jeni duke u përballur me një situatë abuzimi psikologjik. Sigurisht, ndonjëherë mund t’i mërzitni pa dashje. Në fund të fundit, ne të gjithë bëjmë gabime. Megjithatë, kur situata përfshin abuzim emocional ose psikologjik, është krejtësisht ndryshe. Nëse e lëndoni gabimisht atë që doni, dëshironi të korrigjoni dhe të mësoni nga gabimet tuaja. Nga ana tjetër, një person abuziv do të kërkojë falje dhe më pas do ta bëjë përsëri.

Ata bëjnë gjykime për ju pa u përpjekur t’ju kuptojnë.

Kjo është një situatë mjaft e zakonshme. Ndonjëherë, partneri juaj mund t’ju gjykojë dhe t’ju thotë se “Ti je shumë naiv” ose “Je shumë obsesive”. Gjithmonë i merr gjërat në mënyrën më të keqe të mundshme”. Kur fillojnë t’ju etiketojnë dhe të bëjnë gjykime të nxituara për atë që thoni ose bëni pa kuptuar pozicionin tuaj, ju vuani. Partneri juaj mund t’ju bëjë të ndiheni keq sepse gjërat nuk po shkojnë aq mirë për të. Megjithatë, në vend që ta pranojnë atë ose të marrin përgjegjësinë për të, ata projektojnë fajin e tyre mbi ju. Në fakt, ata këmbëngulin se jeni ju që nuk i kuptoni dhe jeni ju që po e neglizhoni marrëdhënien tuaj.

Ata ju tregojnë se çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni.

Në marrëdhëniet abuzive të bazuara, mbi të gjitha, në manipulimin emocional, është jashtëzakonisht e zakonshme që njëri nga të dy të kërkojë të ushtrojë kontroll absolut. Me fjalë të tjera, ata ju tregojnë se çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni. Ata gjithashtu mund të përdorin shantazh duke ju kujtuar se nëse nuk do të ishit ashtu siç jeni, ata do të ishin më të lumtur. Përgjigja për këto situata është e qartë: kurrë mos u dorëzo. Nuk duhet ta dobësosh veten deri në atë pikë sa të humbasësh identitetin, dinjitetin dhe vetëkonceptin tënd.

Ata bëjnë komente lënduese për ju. 

Përdorimi i ironisë lënduese dhe përbuzjes cënon dinjitetin tuaj. Duke parë sesi partneri juaj ju përqesh në publik dhe fillon sulme të forta ndaj jush për t’ju lënduar, mund t’ju shkaktojë vuajtje shkatërruese. Në të njëjtën mënyrë, sjelljet lënduese si të bërtiturat, zemërimi dhe fyerjet janë po aq të këqija.

Pse duan t’ju bëjnë të ndiheni keq?

Të gjithë kanë një ditë të keqe herë pas here dhe të gjithë herë pas here sillemi keq. Megjithatë, ky nuk mund të jetë toni i rregullt i një marrëdhënieje. Nëse është, mund të ketë disa arsye:

Partneri juaj ka një karakter problematik. Mund të jetë egoizmi, narcisizmi, lidhja e pasigurt, inteligjenca e dobët emocionale, karakteri i keq, etj.

Marrëdhënia juaj ka një dinamikë toksike. Kjo zakonisht ndodh që në fillim në marrëdhënie të pabalancuara. Nëse jeni në këtë situatë, partneri juaj ndoshta ka marrë një pozicion superior në të cilin gëzon më shumë privilegje.

Ju keni probleme për të zgjidhur brenda vetes. Për shembull, vetëvlerësim i ulët, frika nga refuzimi ose braktisja, nevoja për të kënaqur ose mungesa e aftësisë për të vendosur kufij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat