Një tipar i vetëm që ju bën jashtëzakonisht tërheqës sipas psikologëve

Life style

Një tipar i vetëm që ju bën jashtëzakonisht tërheqës sipas psikologëve

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 16:42
Foto ilustrim

Ajo që i bën gjetjet tona vërtet emocionuese është fakti se të kuptuarit dhe tërheqja personale duket se varen si nga truri i dërguesit ashtu edhe nga truri i perceptuesit, dhe nga sa përputhen ato.

Përveç kësaj, është zbuluar gjithashtu se ndoshta një nga arsyet e tjera kryesore të tërheqjes është lidhja emocionalemidis dy njerëzve. Ngjashmëria midis qarkut të trurit gjithashtu afron dy njerëz. Studiuesit zbuluan gjithashtu se aktiviteti i trurit brenda korteksit të përparmë izolues (rajoni i trurit i lidhur me ndërgjegjësimin emocional) dhe striatum ventral (“sistemi i shpërblimit”) janë shumë të ngjashëm.

Ata janë të ndërvarur nga njëri-tjetri, prandaj të qenit i lidhur emocionalisht me dikë rrit atraktivitetin ndaj atij personi. Kjo është arsyeja pse, kur jemi vërtet të tërhequr nga dikush, ne jemi të etur të dimë për emocionet e tij të vërteta. Mund të thuhet gjithashtu se tërheqja e menjëhershme është rezultat i përputhshmërisë fizike dhe gjenetike.

Për të përfunduar këtë hulumtim, mund të justifikohet se lidhja emocionale midis dy njerëzve është arsyeja e vetme e tërheqjes mes tyre. Është i vetmi tipar që ju bën tërheqës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat