Fobitë që krijojnë gratë kur bëhen nëna

Life style

Fobitë që krijojnë gratë kur bëhen nëna

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 00:33
Foto ilustrim

Nga momenti kur lindin foshnjat, ankthi i nënave rritet. Ata ndihen plot me përgjegjësi që shkojnë përtej aftësisë së tyre, dhe nisin të bëjnë pyetje në lidhje me të ushqyerit, gjumin, daljen e dhëmbëve etj. Pak nëna mund t’i kalojnë ditët pa kontrolluar edhe njëherë nëse fëmija e tyre merr frymë gjatë gjumit.

Pikat e zhvillimit të foshnjës

Kur foshnja nuk ulet, nuk qëndron në këmbë ose nuk e mban lugën në moshën e përcaktuar, nënat shqetësohen. Ata shqetësohen për cilësinë ushqyese të ushqimit, për aditivët dhe ngjyruesit në ushqim, për hormonet në qumësht, për sheqerin në kos, nëse ai ha mjaftueshëm, nëse është gati për t’u hequr nga gjiri.

Çdo send i thjeshtë shtëpiak mund të bëhet potencialisht i rrezikshëm dhe të gjitha rreziqet e botës kalojnë para syve të tyre.

Fobitë

Shumë nëna kanë krijuar fobi me makinat që kalojnë në rrugë. Edhe kur duhet të kalojnë rrugën i mbajnë fëmijët fort për dore pasi kanë frikë se mos ikin. Ata besojnë se nuk janë në gjendje të mbrojnë fëmijët e tyre.

Blejnë mbrojtëse për cepat e tavolinave, siguresa për dollapët dhe frigoriferin, mbrojtëse për shkallët. Ata “çmenden” me idenë se diçka e keqe do t’i ndodhë.

“Për muajt e parë, isha e fiksuar me idenë se foshnja ishte e pambrojtur – ishte e pamundur për mua të kuptoja se si mund ta mbroja dikë nëse diçka të ndodhte,” thotë Sue, një nënë e re.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat