Hapat që ju vijnë në ndihmë për të hequr dorë nga personi që donit, pas ndarjes

Life style

Hapat që ju vijnë në ndihmë për të hequr dorë nga personi që donit, pas ndarjes

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 12:33
Foto ilustrim

Të gjithë e kemi përjetuar atë në një moment, dhimbjen e një dashurie të humbur që zgjat si një helm delikat. Lënia e dikujt që vërtet e doni është një nga gjërat më të vështira në botë, por fatkeqësisht, ndonjëherë është e nevojshme.

 

Për shkak se dhimbja që ju ndjeni duke e lënë dikë që e doni mund  të prishë jetën tuaj, duhet të veproni tani nëse doni të rriteni, përparoni, vazhdoni dhe të gjeni lumturi diku tjetër. Ja si duhet vepruar:

1. Ndërprisni kontaktin

Filimisht, ju duhet të ndërprisni  kontaktin me personin. Ky është një hap dhe më shumë se një hap është një parakusht kritikisht i rëndësishëm.

2. Pranoni atë që po ndjeni

Ndoshta gjëja më e keqe që mund të bësh është të injorosh atë që po ndjen dhe të fillosh të kërkosh mënyra për të shtypur ato ndjenja ose të fshihesh prej tyre. Sa më shumë ta bëni këtë, aq më keq bëhet dhe kështu duhet të merrni një qasje krejtësisht të ndryshme nëse doni ta shëroni këtë plagë, prandaj përballuni me dhimbjen dhe mos u largoni prej saj.

3. Ndaloni së fantazuari

Kur filloni të përjetoni procesin gradual të shërimit të brendshëm dhe të reflektoni në kujtimet e kaluara, do të motivoheni të fantazoni atë ndoshta, por nuk duhet ta lini vetën që të fantazoni.

4. Praktikoni faljen

Çfarëdo që të ndodh, ajo lë një plagë të brendshme që duhet të rregullohet dhe për ta bërë atë, ju duhet të praktikoni faljen. Nuk është gjithmonë faji i personit tjetër, ndonjëherë është i yni. Sido që të jetë, ju duhet të praktikoni vizualizimin e personit tjetër dhe të përsërisni një mantër të thjeshtë si “Unë ju fal. Dhimbja ime është e imja! ”

5. Kuptoni procesin e pikëllimit

Ashtu si vdekja e një të njeriu të dashur, fundi i një marrëdhënie është një humbje dhe me humbje vjen dhimbja. Mohimi dhe izolimi, zemërimi, depresioni dhe pranimi janë hapa normalë në proces dhe është e rëndësishme të mbani mend se të gjithë vuajnë ndryshe.

6. Kërkoni mbështetje

Ndërsa është normale të keni një tendencë për të izoluar veten pas një ndarjeje, është e rëndësishme që të mos ndjeheni vetëm. Ju mund të mos dëshironi të filloni të shpjegoni ndarjen tuaj për të gjithë akoma, por mos harroni të kërkoni të paktën një person në të cilin mund të kërkoni mbështetje.

7. Merrni kohën tuaj

Ashtu si pikëllimi, shërimi është një proces. Jepi kohë për të drejtuar kursin e saj. Lejoni vetes të përjetoni plotësisht humbjen, sepse e vërteta është, nuk ka rregullime të shpejta.

8. Pyete veten se çfarë kërkon vërtet në një marrëdhënie

Ju duhet pauzë për të imagjinuar se si do të dukej marrëdhënia juaj ideale. Vlerësoni se çfarë shkoi keq në marrëdhënien tuaj të mëparshme, dhe çfarë funksionoi dhe kjo do t’ju japë një pamje më të mirë të asaj që duhet të prisni në të ardhmen.

9. Praktikoni mirënjohjen

Filloni ditën tuaj me këtë. Kujtojini vetes, çdo ditë, për të gjitha gjërat e tjera të mrekullueshme, shpesh të anashkaluara, gjëra që po kaloni në jetën tuaj. Jini mirënjohës për atë që ju mësoi marrëdhënia, për kohërat e mira që keni ndarë, dhe për të qenë një hap më afër gjetjes së partnerit të duhur për ju. Është joshëse të fajësojmë veten për mënyrën se si rodhën gjërat, por fajësimi vetë vonon procesin e rimëkëmbjes. Në vend që të ‘rrihni veten’, praktikoni vetë-dashurinë.

11. Dilni në jetë

Tani që keni krijuar një themel të fortë për t’u shëruar nga brenda, pasi të ndjeheni gati, është e rëndësishme të dilni në botë dhe të filloni të jetoni. Shkoni në punë, ndiqni një pasion, takoni njerëz të rinj ose shkoni në një aventurë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat