Ndryshimet e padukshme në trupin e femrës, gjatë shtatzënisë

Life style

Ndryshimet e padukshme në trupin e femrës, gjatë shtatzënisë

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 18:24
Foto ilustrim

Shtatzënia është një revolucion për trupin e një gruaje. Gjatë nëntë muajve të shtatzënisë, trupi i saj përshtatet me ndryshime të ndryshme, shumë prej të cilave nuk janë të dukshme për një vëzhgues të jashtëm.

Shtatzënia shkakton shumë ndryshime në trupin e gruas. Ne mund t’i klasifikojmë këto transformime si të dukshme dhe të padukshme. Në të dyja rastet, ato përfshijnë përshtatje të trupit që garantojnë zhvillimin normal të fetusit. Trupi femëror përgatitet gjithashtu për lindjen dhe laktacionin duke ndikuar në qëndrimin dhe sjelljen e gruas. Në fakt, gjithçka është e orientuar drejt ardhjes së foshnjës në mënyrë që ai të ushqehet dhe të mbrohet.

Ndryshimet e padukshme të shtatzënisë: hormonet

Nuk kalon shumë kohë që shumica e grave shtatzëna të kuptojnë se hormonet kanë mendjen e tyre. Në të vërtetë, ndryshimet hormonale fillojnë në fillim të shtatzënisë dhe janë për shkak të sekretimit të hormoneve nga placenta në gjakun e nënës.

Disa litra gjak shtesë

Pas disa javësh shtatzënie, ndodhin ndryshime në sistemin kardiovaskular. Vëllimi i gjakut të një gruaje rritet dhe rreth një e katërta e tij derdhet përmes mitrës në rritje në placentë. Atje, oksigjeni dhe lëndët ushqyese shkëmbehen nga nëna tek fetusi. Kjo është absolutisht thelbësore që fetusi të rritet dhe të zhvillohet normalisht. Prandaj, zemra e gruas duhet të pompojë pak më fort dhe më shpejt.

Trakti gastrointestinal

Trakti gastrointestinal është i veshur me një shtresë muskulore që ndikohet gjithashtu gjatë shtatzënisë. Sfinkteri midis ezofagut dhe stomakut lirohet pak dhe e bën më të lehtë që përmbajtja acidike e stomakut të kalojë në ezofag.

Gratë shtatzëna marrin frymë më thellë

Shtatzënia, me rritjen e fetusit dhe placentës, prodhon një sasi të madhe të nxehtësisë dhe gazit të mbetur të dioksidit të karbonit që gruaja duhet të heqë qafe. Një nga shumë ndryshimet e zgjuara të shtatzënisë është se gruaja nxjerr frymë pak më thellë me çdo frymëmarrje teksa i afrohet afatit të plotë.

Përshtatje të zgjuara për zhvillimin e fetusit

Një ndryshim tjetër i rëndësishëm është se trupi i gruas zhvillon rezistencë ndaj thithjes së sheqerit vetë. Metabolizmi i saj i ndryshuar ndihmon për t’i dhënë përparësi furnizimit me sheqer fetusit në mënyrë që ai të rritet mirë. Për këtë arsye, ajo do të duhet të përdorë në një masë më të madhe lëndë ushqyese të tjera, si yndyrnat.

Placenta

Gjatë shtatzënisë, trupi akumulon më shumë ujë sesa në normalitet. Gjithashtu, lëngu ekskretohet nga enët e gjakut në inde. Kjo ënjtje quhet edemë dhe normalisht grumbullohet në këmbë, sidomos gjatë natës dhe aq më tepër gjatë shtatzënisë.

Ndryshimet në tru deri pas lindjes

Në vitin 2016, një ekip studiuesish nga Holanda dhe Spanja përdorën imazhe të rezonancës magnetike (MRI) për të studiuar se çfarë ndodh në tru gjatë shtatzënisë. Duke krahasuar imazhet MRI të marra para se gratë të mbetën shtatzënë me imazhet e marra pas lindjes, studiuesit zbuluan se shtatzënia redukton lëndën gri të trurit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat