Pritshmëri të mëdha seksuale: Si e formëson mentaliteti juaj jetën tuaj të dashurisë

Life style

Pritshmëri të mëdha seksuale: Si e formëson mentaliteti juaj jetën tuaj të dashurisë

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 18:30
Foto ilustrim

Mendësia juaj seksuale mund të diktojë se si të merreni me problemet në dhomën e gjumit, me pasoja të mëdha për cilësinë e marrëdhënies.

 Në një episod të paharrueshëm të Sex and the City, Carrie pranon se është marrë plotësisht me të dashurin e saj të ri, Jack Berger. “Gjithçka është e freskët, gjithçka është e filimit, gjithçka është paralojë,” thotë ajo, duke përshkruar kohën e tyre së bashku. “Edhe një udhëtim në Bed Bath & Beyond mund të jetë një detyrë ekstatike… Dhe sigurisht, ato puthjet e para janë më të bukurat në botë.”

Episodi me titullin “Seksenca të mëdha” – tërhoqi vëmendjen e psikologes Jessica Maxwell, një pedagoge e lartë në psikologji në Universitetin e Auckland, Zelanda e Re. “Më zunë në befasi që personazhet thjesht do të supozonin se seksi duhet të ishte relativisht i lehtë dhe të ishin kaq të gatshëm të hidhnin poshtë një marrëdhënie nëse seksi është i keq”, thotë ajo. Megjithatë, bisedat e saj me miqtë e saj sugjeruan që shumë njerëz në jetën reale të marrin qëndrimin e Samantës.

Këto mendime e shtynë Maxwell-in të hetojë mënyrat se si besimet tona mund të ndikojnë në marrëdhëniet tona intime në afat të shkurtër dhe afatgjatë. Nga njëra anë, ekziston “mendësia e rritjes seksuale” – besimi se kënaqësia kërkon përpjekje dhe punë. Nga ana tjetër, ekziston “mendësia e fatit seksual”  ideja se përputhshmëria natyrore midis partnerëve seksualë është faktori kryesor që i lejon çiftet të ruajnë kënaqësinë seksuale, që do të thotë se çdo luftë në një marrëdhënie seksuale mund të sinjalizojë se marrëdhënia është e destinuar të dështojë.

Fati romantik

Gjetjet e Maxwell bashkohen me një literaturë në rritje që shqyrton efektet e mentalitetit në shumë fusha të ndryshme të jetës. Studimet më të famshme vijnë nga Carol Dweck në Universitetin e Stanfordit. Në dekada kërkimore, ajo ka ekzaminuar nëse njerëzit besojnë se aftësia akademike është fikse dhe nuk mund të ndryshohet, ose nëse ata i shohin aftësitë e tyre si diçka që mund të rritet me praktikë. Në përgjithësi, njerëzit me mentalitet të rritjes duken më të etur për të përballuar sfida të reja dhe janë më të aftë për të përballuar pengesat. Dhe përpjekjet për të promovuar mentalitetin e rritjes, të aplikuara në një mjedis arsimor mbështetës, duket se rrisin arritjet e përgjithshme të nxënësve, në mënyrë që fëmijët me vështirësi të mund të përmbushin më mirë potencialin e tyre.

Marrëdhëniet seksuale kërkojnë punë

Sado interesante të ishin këto studime, fokusi kishte qenë në anën romantike dhe jo në atë fizike të marrëdhënies. Maxwell dyshonte se qëndrimet tona ndaj seksit mund të ishin po aq të rëndësishme, me pasoja unike për marrëdhëniet tona. Për ta zbuluar, ajo krijoi një grup paralel peshoresh që matën “mendësinë e fatit seksual” dhe “mendësinë e rritjes seksuale”. Ashtu si ekuivalenti i tij romantik, mendësia e fatit seksual fokusohet në besimin se përputhshmëria seksuale është e menjëhershme dhe pasqyron përshtatshmërinë e përgjithshme të partnerit të tyre, përmes marrëveshjes me deklarata të tilla si “Nëse partnerët seksualë duhet të jenë së bashku, seksi do të jetë i lehtë dhe i mrekullueshëm” dhe “Është e qartë që në fillim se sa e kënaqshme do të jetë jeta seksuale e një çifti gjatë rrjedhës së marrëdhënies së tyre”.

Shërimi seksual

Deri më tani, ka disa prova që mendësitë janë të lakueshme, të paktën përkohësisht. Në një studim të fundit nga Universiteti i Minesotës Duluth, SHBA, studiuesit u kërkuan disa pjesëmarrësve të lexonin një artikull të lajmeve (të rreme), i cili theksonte idenë se dashuria e çifteve mund të lulëzojë me punë të palodhur tekst që ishte krijuar për të krijuar një mentalitet rritjeje romantike. Më pas ata u pyetën në lidhje me qëndrimet e tyre ndaj llojeve të ndryshme të tradhtisë së perceptuar nga flirtimi me dikë tek seksi kibernetik dhe kontakti i drejtpërdrejtë seksual. Njerëzit e prirur me mentalitetin e rritjes prireshin të merrnin qëndrime më falëse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat