Gjërat që na shkaktojnë stres pa e kuptuar

Life style

Gjërat që na shkaktojnë stres pa e kuptuar

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 20:06
Foto ilustrim

Detyrimet tona, puna dhe marrëdhëniet ndërpersonale janë gjëra që na shkaktojnë stres në jetën tonë të përditshme. Megjithatë, ka edhe disa gjëra të vogla, pothuajse të padukshme, të cilat mund të na shkaktojnë ankth pa e kuptuar. Disa prej tyre janë:

Lidhja

Në një lidhje dhe sidomos në atë afatgjatë, ka shumë çështje në jetën e përditshme që mund të shkaktojnë tension në çift dhe të shkaktojnë stres, si menaxhimi i financave, pjesëmarrja në punët e shtëpisë etj.

Rrethanat

Sipas hulumtimeve, stresi është ngjitës. Sidomos në rastin e njerëzve tanë të dashur, mund të stresohemi kur dëgjojmë për problemet ose shqetësimet e tyre.

Qëndrimi ndaj stresit

Shumë herë në situata stresuese priremi të punojmë shumë, të hamë më shumë ose të neglizhojmë stërvitjen, gjë që kontribuon në rritjen e stresit. Aktiviteti fizik dhe ngrënia e ushqimeve të shëndetshme ndihmojnë trupin tonë t’i përgjigjet situatave stresuese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat