Të flasësh si bebe në çift: Pse e bëjmë dhe si ndikon në marrëdhënie

Life style

Të flasësh si bebe në çift: Pse e bëjmë dhe si ndikon në marrëdhënie

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 18:12
Foto ilustrim

Sytë, pseudonimet dhe bisedat e bebeve: nëse edhe ju jeni betuar, si beqarë, të mos i përdorni kurrë, por si çift e keni bërë këtë, ka një arsye shumë specifike.

“Topolina”, “Beb”, “Daçuli”: Ne shpesh kemi kritikuar pseudonimet mes të dashuruarve, por të gjithë, herët a vonë, e gjetën veten duke përdorur bisedën e bebes në çift. Apelativët dhe zërat e vegjël për shumë janë një “simptomë” e vërtetë e dashurisë, një mënyrë për të treguar dashurinë ndaj tjetrit. Si çifte të fejuara ndodh shpesh që ne përdorim një “gjuhë fëmijësh” me shumë zëra të vegjël dhe emërtime që, si beqarë, jemi betuar të mos i shqiptojmë kurrë. A ndodh rastësisht? Absolutisht jo! Përkundrazi, është diçka që nuk ka të bëjë vetëm me fjalët, por me komunikimin dhe marrëdhënien në çift. Shkurtimisht: biseda e foshnjës fsheh shumë më tepër sesa thjesht një ton tjetër.

Çfarë është e folura si bebe në çifte

E mbiquajtur “Madrese” në Itali, të folurit si fëmijë është një gjuhë që zakonisht zhvillohet midis një nëne dhe të porsalindurit të saj. Tema është studiuar nga grupe të shumta kërkimore dhe është analizuar për të ditur kuptimin dhe rrënjën e kësaj mënyre të të shprehurit. E përdorur nga nënat me foshnjat e tyre të porsalindura, biseda e foshnjës ka një rëndësi antropologjike. Shërben në fakt për të favorizuar përvetësimin e gjuhës nga fëmijët, duke shprehur dashurinë dhe duke përmirësuar lidhjen mes fëmijës dhe nënës. Ky parim vlen edhe për çiftet: kur dy njerëz që ndiejnë dashuri për njëri-tjetrin përdorin zëra të vegjël dhe pseudonime, ata ndezin një mekanizëm shumë të veçantë.

Për çfarë shërben

Nëse tek fëmijët gjuha e ëmbël shpreh afërsi dhe kujdes, duke shkaktuar një lidhje, e njëjta gjë ndodh edhe në çifte. Marrëdhënia, siç ndodh me të vegjlit, nis nga loja, që është ajo e miqësisë, më pas arrijmë në një marrëdhënie të krijuar me kujdes, shqetësim dhe vëmendje të rëndësishme ndaj tjetrit. Kjo ndodh edhe falë bisedës së bebes e cila luan një rol kyç.

Loja për çifte

Në çifte, biseda si bebe bëhet një lloj loje me role. Jeta shpesh na përball me përgjegjësi të mëdha, me nevojën për të qenë të fortë, për të mos lëshuar rrugë dhe për të rezistuar. Kështu që ne përfundojmë duke shpenzuar shumë energji emocionale duke u përpjekur të dukemi gjithmonë perfekt, profesionistë, të përqendruar dhe serioz.

Si ndikon e folura si bebe në çifte

Pavarësisht ngjashmërisë, biseda e foshnjës është shumë e ndryshme nga ajo që dëgjojmë shpesh. Gjithmonë përfshin çiftin, por në një mënyrë tjetër. Nga ana tjetër, seksi nuk është vetëm çështje gjestesh, por edhe fjalësh. Në fakt, pëshpëritja e frazave sensuale dhe erotike në vesh ju lejon të rrisni zgjimin dhe ta bëni një takim dashurie edhe më pikant.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat