Mënyrat si mund të shmangim zemërimin

Life style

Mënyrat si mund të shmangim zemërimin

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 18:29
Foto ilustrim

Zemërimi shfaqet kur diçka na duket e padrejtë, fyese ose e papranueshme. Ndonjëherë na shtyn të reagojmë me dhunë. Ia vlen të mësosh se si ta menaxhosh atë për ta parandaluar humbjen e kontrollit.

Shumicën e rasteve ne e nxjerrim zemërimin tek njerëzit më të afërt, të cilët zakonisht janë ata që duam më shumë. Nuk është për t’u habitur që partnerët, fëmijët, vëllezërit e motrat dhe miqtë marrin të gjithë ngarkesën emocionale që vjen nga zemërimi i fortë, megjithëse kjo nuk varet prej tyre. Si të shpëtojmë nga zemërimi dhe të shmangim situatat e pakëndshme?  Zemërimi është një emocion i vlefshëm dhe absolutisht i nevojshëm, si çdo tjetër. Qëllimi i tij është të na ndihmojë të vendosim kufij kur diçka nuk na pëlqen dhe të kërkojmë kompensim për dëmin e shkaktuar. Megjithatë, si me emocionet e tjera, nëse duam që të na luajë në favorin tonë, duhet të mësojmë t’i menaxhojmë në mënyrë inteligjente.

Pse dhe si e ndjejmë zemërimin

Disa faktorë mund të shkaktojnë zemërim: ndjenja e frikës, zhgënjimi, pafuqia ose të menduarit se po trajtoheni në mënyrë të padrejtë. Në përgjithësi, ajo shoqërohet me ngjarje që ne i perceptojmë si kërcënuese sepse besojmë se ato minojnë lirinë tonë personale dhe vlerat tona morale. Intensiteti me të cilin shfaqet mund të ndryshojë. Ndonjëherë mund të përjetohet si një acarim mesatar, të tjera si një furi shpërthyese dhe e pakontrollueshme.

Si të shpëtojmë nga zemërimi

1. Zbuloni besimet nën ‘qilimin’ e zemërimit

Zbulimi i natyrës së zemërimit tonë është hapi i parë që duhet të bëjmë për të çliruar veten prej tij. Është e rëndësishme të kemi parasysh se çfarë kemi bërë në të kaluarën, çfarë bëjmë sot dhe çfarë priremi të sillemi kur jemi të zemëruar, por mbi të gjitha të identifikojmë se cilat besime e mbajnë atë gjallë. Albert Ellis rendit katër idetë irracionale që i bëjnë shumicën e njerëzve të besojnë zemërimin e tyre:

“Është e tmerrshme që ka njerëz që më trajtojnë kaq padrejtësisht”.

“Nuk mund të duroj të më trajtojnë kështu”.

“Në asnjë rrethanë nuk duhet të sillen kështu me mua”.

“Ata janë njerëz të këqij që nuk meritojnë një jetë të mirë dhe duhet të ndëshkohen”.                                                                                                       

2. Largoni besimet irracionale që mbështesin zemërimin

Nëpërmjet ristrukturimit kognitiv, ne jemi në gjendje të zbulojmë mendimet dhe besimet jofunksionale dhe t’i zëvendësojmë ato me ato më funksionale dhe adaptive. Sipas fjalëve të Albert Ellis “ne mund të ndryshojmë rrënjësisht idetë tona që nxisin zemërimin”. Nga ana tjetër, udhëzimi nga një psikolog mund të jetë një ndihmë e madhe në marrjen e mjeteve të menaxhimit emocional dhe rregullimin e temperamentit të shkurtër, duke reduktuar kështu reagimet impulsive.

3. Menaxhoni gradualisht emocionet, për të hequr qafe zemërimin

Emocionet janë energji. Nëse i grumbullojmë ato për një kohë të gjatë, do të kemi një mbingarkesë energjie brenda nesh. Është e kuptueshme të përpiqesh të shtypësh zemërimin sepse që në fëmijëri na thonë se ta shprehesh atë është e gabuar. Për më tepër, zemërimi nuk ka një reputacion të mirë nga një këndvështrim kulturor.

4. Përdorni teknika relaksimi për të shmangur zemërimin 

Kur zemërimi është tashmë me ne, është koha për ta kundërshtuar atë. Në kontrollin e tensionit, ne mund t’i drejtohemi teknikave të relaksimit dhe frymëmarrjes, siç është relaksimi progresiv i muskujve.  Po kështu, të gjitha teknikat e sugjeruara nga ndërgjegjja janë të vlefshme për të rregulluar emocionet tona. Të luash sport, joga ose forma të tjera meditimi, kërcimi dhe këndimi mund të ndihmojnë gjithashtu në parandalimin e shpërthimeve të zemërimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat