Morali dhe etika: Cili është ndryshimi?

Life style

Morali dhe etika: Cili është ndryshimi?

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 21:15
Foto ilustrim

Nuk është e pazakontë të dëgjosh moralin dhe etikën të referohen në të njëjtën fjali. Thënë kjo, ato janë dy gjëra të ndryshme. Edhe pse kanë  padyshim shumë të përbashkëta kanë edhe disa dallime që bien në sy. 

Morali

Morali është ideja e një personi ose e shoqërisë për atë që është e drejtë ose e gabuar, veçanërisht në lidhje me sjelljen e një personi. Ruajtja e këtij lloji të sjelljes i lejon njerëzit të jetojnë me sukses në grupe dhe shoqëri. Thënë kështu, ata kërkojnë një respektim personal ndaj përkushtimit të së mirës më të madhe. Morali ka ndryshuar me kalimin e kohës dhe në bazë të vendndodhjes. Për shembull, vende të ndryshme mund të kenë standarde të ndryshme morali. Thënë kështu, studiuesit kanë përcaktuar se shtatë morale duket se kapërcejnë në të gjithë globin dhe në kohë:

1. Trimëria: Trimëria ka ndihmuar historikisht njerëzit të përcaktojnë hierarkitë. Njerëzit që demonstrojnë aftësinë për të qenë të guximshëm në situata të vështira janë parë historikisht si liderë.

2. Drejtësia: E drejta një lloj i moralit që tregon shumë për personalitetin që je dhe se si je.

3. Shtyrja e autoritetit: Shtyrja ndaj autoritetit është e rëndësishme sepse nënkupton që njerëzit do t’u përmbahen rregullave që kujdesen për të mirën më të madhe. Kjo është e nevojshme për një shoqëri funksionale.

4. Ndihma e grupit: Ekzistojnë tradita për të na ndihmuar të ndihemi më afër grupit tonë. Në këtë mënyrë, ju ndiheni më të mbështetur dhe promovohet një ndjenjë e përgjithshme altruizmi.

5. Të duash familjen tënde: Ky është një version më i fokusuar për të ndihmuar grupin tuaj. Është ideja që dashuria dhe mbështetja e familjes suaj ju lejon të rritni njerëz që do të vazhdojnë të respektojnë normat morale.

6. Kthimi i favoreve: Kjo vlen për shoqërinë në tërësi dhe specifikon se njerëzit mund të shmangin sjelljet që në përgjithësi nuk janë altruiste.

7. Respektimi i pronës së të tjerëve: Kjo kthehet në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve bazuar në posedimin paraprak, i cili gjithashtu lidhet me idenë e drejtësisë.

Etika

Dallimi i madh kur bëhet fjalë për etikën është se ajo u referohet vlerave të komunitetit më shumë sesa vlerave personale. Etika përkufizohet si një sistem vlerash që janë “morale” siç përcaktohet nga një komunitet. Në përgjithësi, morali konsiderohen udhëzime që prekin individët dhe etika konsiderohet si udhërrëfyes për grupe ose komunitete të tëra më të mëdha. Etika është gjithashtu më e bazuar në kulturë sesa morali. Është gjithashtu e zakonshme të dëgjosh fjalën etikë në komunitetet mjekësore ose si udhërrëfyes për profesione të tjera që ndikojnë në grupe më të mëdha. Për shembull, Betimi i Hipokratit në mjekësi është një shembull i një praktike etike të pranuar gjerësisht. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat