Zakonet mendore që ju konsumojnë të gjithë energjinë

Life style

Zakonet mendore që ju konsumojnë të gjithë energjinë

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 23:59
Foto ilustrim

Ne adoptojmë dhe vendosim zakone mendore pa e ditur dhe ndonjëherë ato konsumojnë më shumë energji sesa duhet. Ndonjëherë kjo varet nga edukimi i marrë, herë të tjera nga ndikimi i mjedisit përreth, disa besime ose tipare të personalitetit.

Zakonet mendore kundërproduktive

Shmangni përgjegjësitë

Të mos bësh një angazhim apo të shtysh gjithçka janë zakone mendore që përfundojnë duke konsumuar energji. Kjo shprehet në tendencën për të marrë një rol pasiv ndaj përgjegjësive. Është e vërtetë për punën, por edhe për çiftin, familjen dhe shoqërinë.

Të mos dish se çfarë dëshiron, një nga zakonet mendore që konsumon energji

Edhe planifikimi i veprimeve në kërkim të përforcimit të gabuar mund të bëhet një zakon mendor. Shpesh ndodh kur përpiqemi të fitojmë përforcim shoqëror duke sakrifikuar dëshirat tona ose kënaqësinë e nevojave tona reale. Ashtu si në rastin e mëparshëm, egoja zë një vend të dytë.

Mungesa e mentalitetit të mungesës

Ne flasim për një mentalitet të mungesës kur perspektiva e një personi karakterizohet nga zakoni mendor për ta parë veten në një gjendje mangësie. Shumë e brishtë, jo aq e fortë, e mungesës së diçkaje… E përbashkëta është ndjenja e padobishmërisë që kushtëzon veprimet, pra jetën.

Zakonet e dëmshme mendore: duke u shqetësuar vazhdimisht

Shqetësimi mund të jetë i pashmangshëm ndonjëherë, por është gjithashtu një zakon i padobishëm dhe stresues nëse vazhdon pafundësisht. Ne priremi të mendojmë se kjo është një mënyrë për të zgjidhur problemin ose për të reduktuar ashpërsinë e tij, në fakt shkakton rraskapitje dhe shqetësim emocional.

Mundohuni të ndryshoni të tjerët

Është e qartë se të gjithë mund të ndryshojnë nëse duan. Megjithatë, ky ndryshim nuk mund dhe nuk duhet të imponohet, pasi nuk është as i dobishëm dhe as moralisht i pranueshëm. Ajo mbi të cilën kemi pushtet është zgjedhja e njerëzve që vijnë në jetën tonë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat